Premijer FBiH, Nermin Nikšić, kazao je za “Dnevni avaz” da godinama ovaj entitet opterećuje siva ekonomija, nevidljivi dio tržišta koji podriva ono što nastojimo graditi: pravedan sistem, stabilne institucije i pošten odnos prema radu.
On smatra da to nije samo pitanje nelegalne zarade ili izostanka fiskalnih računa, nego duboko ukorijenjen sistemski problem koji polako ali uporno nagriza temelje našeg društva.
“Posljedice ove pojave osjećaju svi građani, svakog dana. Neprijavljena zarada, rad na crno, neizdani računi – sve to vodi ka slabijem zdravstvu, nestabilnom penzionom fondu, gorim uvjetima u obrazovanju i smanjenim kapacitetima za javnu sigurnost. Gubitak prihoda u sivoj zoni ne ogleda se samo u statistici već u manjku lijekova u bolnicama, nedovoljno opremljenim učionicama, nesigurnim uvjetima rada i nedostatku sredstava za osnovne javne usluge. Zato je borba protiv sive ekonomije mnogo više od ekonomske reforme. To je borba za funkcionalnu državu, za jednakost i za društvo u kojem pravila vrijede za sve”, kazao je Nikšić.
Jasna vizija
Ističe da borba protiv sive ekonomije nije laka, da zahtijeva odlučnost, promjenu navika i jasnu viziju.
“Potrebna je politička hrabrost da se uvede red u prostor u kojem ga odavno nema. Vrijeme odugovlačenja je prošlo – sad je trenutak za odlučnu akciju! Provodimo najveću finanskijsku reformu u historiji Federacije Bosne i Hercegovine. I zato uvodimo fiskalizaciju – ne kao simbol kontrole, već kao mehanizam obnove reda i povjerenja. Novi model fiskalizacije omogućava da svaki fiskalni uređaj u zemlji bude povezan direktno s Poreznom upravom. Svaka transakcija, svaki račun, svaka promjena u poslovanju – u realnom vremenu se evidentira i prati. To znači da više nema skrivanja – svaka transakcija postaje dio zakonskog toka, a to znači i više sredstava za penzije, za škole, za lijekove, za puteve”, rekao je Nikšić.
Mišljenja je da je ova reforma konkretan korak ka sistemu koji je pošten prema svima.
“…jer danas oni koji posluju zakonito često trpe zbog nelojalne konkurencije. Tržišna utakmica nije fer ako jedni igraju po pravilima, a drugi po svom nahođenju. Suprotno brojnim pogrešnim interpretacijama koje se svjesno ili nesvjesno plasiraju u javnosti, važno je jasno naglasiti da se pored privrednih društava, obrtnika, trgovaca i ugostitelja ova mjera tiče osoba koje dugoročno i kontinuirano ostvaruju prihode kroz samostalnu djelatnost, a nisu registrovane ili kod općine ili kod drugog tijela odnosno obavljaju djelatnost ‘na crno’ i izbjegavaju plaćanje poreza na dohodak, ako njihov godišnji prihod prelazi 5000 KM”, naglasio je Nikšić.
Širenje dezinformacija
Pozvao je sve da se suzdrže od širenja dezinformacija koje zbunjuju i uznemiravaju građane, jer javnost zaslužuje tačne, provjerene i odgovorne informacije.
“Fiskalizacija donosi ravnotežu. Ona štiti radnika koji želi da bude prijavljen. Štiti trgovca koji hoće da radi po zakonu. Štiti budžet iz kojeg svi crpimo ono najosnovnije – zdravstvo, sigurnost, obrazovanje. Ova reforma dolazi paralelno s mjerama rasterećenja privrede. Povećali smo minimalnu platu sa 523 KM na 1000 KM. Provodimo smanjenje doprinosa na rad i uvodimo neoporezive dodatke. Sve te mjere nisu izolovane; one su dio jedne šire, strateške slike u kojoj poslovanje postaje jednostavnije, rad sigurniji, a sistem funkcionalniji. Uvođenje fiskalizacije provodit će se odgovorno i postepeno. Mali obrtnici, trgovine u ruralnim područjima, uslužne djelatnosti – svi će imati jasne smjernice i podršku. Niko neće biti ostavljen da se snalazi sam”, kazao je Nikšić.
Pojašnjava da se ne može govoriti o reformama, a da se ne govori o ukupnoj finansijskoj slici FBiH.
“Da budem precizan – fiskalna stabilnost je jedan od ključnih faktora koji određuje stepen zavisnosti, odnosno nezavisnosti jednog prostora od međunarodnih finansijskih tokova. Također, to je i razvojni kapacitet – pokazatelj sposobnosti da se privuku kreditorska sredstva za strateške investicije, posebno u sektoru energetike, infrastrukture i industrije. Dug Bosne i Hercegovine iznosi 25,4% BDP-a, što izgleda gotovo simbolično u poređenju s prosječnom zaduženošću u Evropskoj uniji koja iznosi 88,2%, a posebno naspram najzaduženijih zemalja poput Grčke (158,2%), Italije, Francuske i Belgije, čiji dugovi premašuju 100% njihovog BDP-a. Čak i u poređenju s državama u regionu – Crnom Gorom (61,3%), Hrvatskom (59%) i Srbijom (44,3%) – naš ukupan nivo zaduženosti izgleda izuzetno stabilno”, istakao je.
Kaže da dug RS iznosi 38 posto BDP-a, dok je FBiH trenutno na 18,6, što je čini fiskalno jednim od najstabilnijih prostora u regiji.
“Kada smo prije dvije godine preuzeli mandat, zatekli smo dug Federacije na nivou od 24,3% BDP-a. Danas je on manji za gotovo 6% u odnosu na BDP, odnosno za četvrtinu u apsolutnim iznosima. Federacija BiH je danas fiskalno stabilna, sigurna i – što je najvažnije – ima prostor za razvoj. To ne govorimo samo mi. To potvrđuju međunarodne agencije za procjenu kreditnog rejtinga koje su nam dodijelile ocjenu B3 sa stabilnim izgledima, uz potvrđene B+/B ocjene. To je dokaz da je naša politika finansijski odgovorna, dosljedna i usmjerena na jačanje povjerenja u domaće institucije. Naravno, izazova ne nedostaje. Omjer 1,2 uposlenika na jednog penzionera teško je održiv. To je posljedica desetljeća migracija i odljeva radne snage i to je dodatni razlog zašto fiskalnu reformu provodimo ovako odlučno, jer fiskalizacija nije samo mehanizam nadzora – to je temelj za stabilnije javne prihode, jači penzioni sistem i održive socijalne fondove”, naglasio je Nikšić.
Promjena odnosa
Naglašava da ova reforma nije kraj puta nego početak promjene.
“To je temeljna promjena odnosa između države, građana i privrede. Promjena u kojoj će pošten rad biti zaštićen, a kršenje zakona ostati bez prostora za manevrisanje. Znam da će biti otpora. Svaka promjena izaziva nelagodu, naročito kada dira u ustaljene obrasce. Ali naš cilj nije da izazovemo strah – naš cilj je da stvorimo red… a red nije represija – red je osnova stabilne, moderne i poštene države. Fiskalizacija nije pitanje tehnologije. To je pitanje sistema vrijednosti. Da li želimo društvo u kojem se snalažljivost vrednuje više od poštenja? Ili društvo u kojem postoji red, sistem i odgovornost? Mi smo izabrali ovo drugo! Svoju odluku smo već donijeli i idemo do kraja – odlučno, sistemski i bez odustajanja. Pozivam sve građane, poduzetnike i institucije da stanu uz ovu reformu! Ne zbog Vlade. Ne zbog politike. Nego zbog sebe. Zbog društva koje ostavljamo svojoj djeci! Vrijeme je da uvedemo red. Vrijeme je da poštenje postane pravilo, a ne izuzetak. Vrijeme je da fiskalizacija promijeni igru”, zaključio je Nikšić.