Bivši ukrajinski ambasador u BiH i Hrvatskoj, Oleksandr Levchenko, za “Face.ba” piše o situaciji u Ukrajini, prenoseći aktuelna dešavanja koja su potaknuta ruskom agresijom na Ukrajini.
“Ministrica ekonomije Ukrajine, Julija Sviridenko, i ministar finansija SAD-a, Scott Bessent, potpisali su Sporazum o osnivanju američko-ukrajinskog investicionog fonda za obnovu. Scott Bessant je rekao da sporazum signalizira Rusiji da je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa posvećena mirovnom procesu usmjerenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu na dugi rok. Ukrajinska ministrica ekonomije, Julija Sviridenko, smatra da je ovo sporazum u kojem Sjedinjene Države ističu svoju posvećenost sigurnosti, oporavku i rekonstrukciji Ukrajine.
U skladu sa Sporazumom o ekonomskom partnerstvu i osnivanjem fonda za investicije u obnovu, fond će obezbijediti finansiranje za kritično važne projekte u oblasti razvoja mineralnih resursa, čime će doprinijeti razvoju ukrajinske ekonomije.
Sredstva fonda bit će investirana isključivo u Ukrajini: u rudarske projekte ili obnovu infrastrukture. Istovremeno, Ukrajina zadržava potpunu kontrolu nad vlastitim resursima i privlačit će globalne investicije. Svi resursi na ukrajinskoj teritoriji i u teritorijalnim vodama pripadaju isključivo Ukrajini. Ukrajinska država će odrediti gdje i šta će se vaditi. Podzemlje također ostaje u ukrajinskom vlasništvu, a sam fond se formira na osnovi 50/50.
Sporazum ne sadrži nikakvo spominjanje dužničkih obaveza Ukrajine prema Sjedinjenim Američkim Državama, a primjena sporazuma će omogućiti objema zemljama da povećaju svoj ekonomski potencijal kroz jednaku saradnju i ulaganja.
Očekuje se da će sporazum postati signal drugim globalnim igračima da se s Ukrajinom može pouzdano sarađivati na dugi rok. Prihodi i doprinosi fonda se ne oporezuju ni u SAD-u ni u Ukrajini, tako da ulaganje donosi najveće moguće rezultate.
SAD direktno doprinose fondu sredstvima, a mogu to učiniti i novom vojnom pomoći… naprimjer, sistemima protuzračne odbrane za Ukrajinu. Kijev očekuje da se prvih deset godina profit i prihodi fonda neće distribuirati, već će se moći investirati samo u Ukrajini: u nove projekte ili rekonstrukciju.
Predsjednik Donald Trump reagirao je na potpisivanje sporazuma o pirodnim resursima između Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine, za koji vjeruje da će ‘zaštititi’ investicije Washingtona i finansijsku pomoć Kijevu.
‘Imamo sporazum u kojem je naš novac siguran i možemo početi s proizvodnjom. To je također dobro za Ukrajinu jer će američko prisustvo na proizvodnim lokacijama pomoći u zaštiti zemlje i spriječiti uljeze da se miješaju u područja gdje će se radovi izvoditi’, rekao je američki predsjednik.
Američki državni sekretar M. Rubio nazvao je sporazum važnim korakom ka okončanju rata.
‘Potpisani sporazum dao je Kijevu određeno povjerenje da američki lider Donald Trump neće odustati od svoje podrške mirovnim pregovorima’, primjećuje Bloomberg.
Sporazum daje Sjedinjenim Američkim Državama privilegovan pristup novim investicionim projektima u razvoju prirodnih resursa Ukrajine.
‘Ovo se smatra ključnim faktorom u održavanju Trumpove dobre volje’, osim toga, čini se da sporazum o resursima vraća Zelenskog i Ukrajinu u Trumpovu naklonost, barem za sada’, sažima Bloomberg.
Potpisivanje spomenutog sporazuma okončalo je duge i sporne pregovore i vratilo dvije zemlje iz razdora. Međutim, ostaje mnogo pitanja o obimu buduće američke podrške, a posebno o tome hoće li Trump pružiti više vojne pomoći. Sada, piše Bloomberg, fokus će se isključivo prebaciti na pregovore o mirovnom sporazumu.
Većina američkih senatora podržava zakon kojim bi se Rusiji uvele ‘razorne’ nove sankcije i tarife zemljama koje kupuju njenu naftu, plin i drugu ključnu robu, osim ako Vladimir Putin ne započne ozbiljne pregovore o okončanju rata u Ukrajini.
Prema nacrtu, kazne bi uključivale carinu od 500% na uvoz iz zemalja koje kupuju rusku naftu, naftne derivate, prirodni plin ili uranij. Druge sankcije će također zabraniti američkim građanima kupovinu ruskog državnog duga.
Utjecajni republikanski senator Graham, koji je glavni autor zakona, smatra da bi ruski lider ‘napravio ogromnu grešku pokušavajući igrati igre s Washingtonom’.
‘Kada predsjednik Trump pomisli da smo došli do ćorsokaka, onda će paziti na akciju’, dodao je Graham.
Naglasio je da će Putin na kraju morati birati između pregovora s Trumpom o okončanju rata ili ‘uništavanja’ ruske ekonomije.
Gotovo istovremeno, administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa odobrila je isporuku oružja Ukrajini u vrijednosti od pedeset miliona dolara u okviru direktne komercijalne prodaje (DCS).
Konkretan popis oružja koje će Kijev dobiti još nije objavljen. Ranije je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski najavio svoju namjeru da kupi sisteme protuzračne odbrane i drugo oružje od Sjedinjenih Država u vrijednosti od trideset do pedeset milijardi dolara u okviru strateškog partnerstva kao garancije buduće sigurnosti.
Od 2015. do 2023. godine, Sjedinjene Američke Države su tiho dozvoljavale nastavak izvoza odbrambenih proizvoda i usluga u Ukrajinu putem DCS sistema. Svi DCS-ovi rade tiho; ne objavljuju se javno zbog prodaje vojne opreme u inostranstvu.
Dokumentarni registri Američkog kongresa sadrže potvrdu da se Trumpova administracija priprema prodati vojne proizvode Ukrajini u iznosu od najmanje pedeset miliona dolara. Ovo je prvi takav slučaj pod novom administracijom.
Prema pisanju lista The Times, američki predsjednik smatra da će, ako Rusija porazi Ukrajinu, krivica pasti na njega. Stoga, D. Trump neće zaustaviti vojnu i ekonomsku pomoć Ukrajini.”