23 C
Sarajevo
04.05.2025

CIK BiH: Novac za nabavku uređaja za elektronsko glasanje neophodno je osigurati pravovremeno

Do Općih izbora dijeli nas godina i po. Pitanje je da li će, na koji način i po čijim željama stranke uspjeti izmjeniti Izborni zakon Bosne i Hercegovine. Još važnije – da li ćemo na predstojećim izborima imati nove tehnologije. 

Nisu skeptični samo građani, nego i oni koji izbore provode. Centralna izborna komisija upozorava – novac za nabavku uređaja za elektronsko glasanje neophodno je osigurati pravovremeno. A praksa je pokazala da se vlastima, osim derklarativno, za ovo mnogo i ne žuri.

Stotinu devetnaest miliona maraka iznos je koji bi Bosni i Hercegovini trebao omogućiti pošteniji izborni proces, spriječiti zloupotrebe i manipulacije, te u konačnici garantovati da se izborna volja građana poštuje. Praksa duga skoro tri decenije, u kojoj nerijetko odlučuju oni koji broje, a ne oni koji biraju, vrlo izvjesno bi mogla obilježiti i naredni izborni ciklus, jer novac za nove tehnologije vlast nije planirala.

- OGLAS -

“Izborni proces treba unaprijeđivati. Da li je riječ o novim tehnologijama ili nekim novim zakonskim rješenjima – s naše strane postoji opravdanost u tom kontekstu da izborni proces treba unapređivati” – poručio je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac (SNSD).

Deklarativna podrška da, novac ne. I tako, uprkos tome što se pilot projekat koji je CIK lani proveo na Lokalnim izborima pokazao uspješnim, novca, po svemu sudeći, nema. Jasno je zašto, poručuje nekadašnji član CIK-a i predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom Vehid Šehić:

- Advertisement -

“Kad im uzmete alat koji je do sad bio vrlo uspješan, koji je nemoralan, onda će logično biti protiv toga, jer sigurno da će se na dan izbora spriječiti prevare. Mnogim političkim strankama ne odgovara uvođenje novih tehnologija, naročito skenera.”

Iz Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine poručuju da vremena za gubljenje nema, da ukoliko na izborima naredne godine želimo nove tehnologije, treba pravovremeno reagovati. Ali, reakcije zasad nema, kao ni novca za nabavku skoro 6.000 uređaja, pa je i izrada potrebnih softvera, ali i provedba drugih pratećih stvari prilično neizvjesna.

“To je nemoguća misija ako se ne počne raditi odmah. Pravo je vrijeme da se o tome jasno govori – zapravo je ovo zadnji trenutak. Podsjećamo javnost – ako se želi država uvući u tako ozbiljan projekat, a započeli smo testiranja, onda trebamo vidjeti šta je do sad s tim, šta se do sad uradilo” – upozorava Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a BiH.

Članica CIK-a BiH Vanja Bjelica-Prutina istakla je da je uvođenja novih tehnologija na izborima složen posao, za koji se zemlje strateški godinama pripremaju: „Ako neko misli da to može napraviti 30 dana pred izbore, onda je neozbiljan u takvom mišljenju.“

Do izbora, istina, ima mnogo više od 30 dana. Međutim, imajući u vidu aktuelnu političku situaciju, ali i činjenicu da je sav novac za provedbu prošlogodišnjih izbora osiguran tek nakon intervencije visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christiana Schmidta), briga koju dijele članovi CIK-a djeluje opravdano, piše Federalna.ba.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA