11.3 C
Sarajevo
12.05.2025

Šta se dešava u Albaniji: Rezultati izbora nejasni, emiteri odgodili objavu izlaznih anketa

Nekoliko sati nakon zatvaranja biračkih mjesta u Albaniji, još uvijek je nejasno je li vladajuća Socijalistička stranka osvojila historijski četvrti mandat ili je opozicijska Demokratska stranka u tijesnom vodstvu nakon žestoke izborne kampanje.

Niti jedan albanski informativni kanal nije objavio rezultate izlaznih anketa, ostavljajući birače i promatrače u neznanju o ishodu izbora koji se smatraju ključnima za put Albanije prema članstvu u Europskoj uniji. Izborni zvaničnici očekuju da će rezultati biti poznati do utorka.

“Izlazne ankete nisu objavili čak ni informativni kanali koji su najavili da će imati vlastite ankete u noći izbora”, rekao je za POLITICO politički analitičar Lutfi Dervishi. 

- OGLAS -

“Nema jasnog odgovora zašto se to dogodilo”.

Prema jednoj izlaznoj anketi koju su objavili Klan Kosova – informativni kanal iz susjednog Kosova – i engleski novinski portal Albanian Post poznat po svojim provladinim stavovima, ukazuje na uvjerljivu pobjedu socijalista premijera Edija Rame s 51 posto, dok demokrati Salija Berishe znatno zaostaju s 38 posto.

- Advertisement -

Emiteri nisu ponudili očito objašnjenje za svoju odluku da ne objave ankete, emitirajući uobičajene priče poput analiza o tome što bi pobjeda za bilo kojeg kandidata mogla značiti ili o manjim incidentima poput oštećenja glasačke kutije u regiji Kamëz.

“Pretpostavljam da su političke stranke u zemlji mogle izvršiti pritisak na novinske kuće kako ne bi obeshrabrile članove komisije da sudjeluju u procesu brojanja glasova”, dodao je Dervishi.

Prema Reporterima bez granica, novinari u Albaniji su pod posebnim pritiskom tokom izbora. Međutim, zemlja je na indeksu slobode medija te organizacije rangirana više od nekih susjednih zemalja poput Grčke, Kosova i Srbije.

U Albaniji, glasačke kutije putuju s biračkih mjesta do okružnog centra za prikupljanje glasova, gdje zvaničnici ručno broje svaki glas pod budnim okom stranačkih promatrača i promatrača iz svih političkih stranaka, kao i organizacija civilnog društva, u pokušaju da se garantuje pošteno i transparentno prebrojavanje.

Zbog visokog rizika ovih izbora, obje stranke činile su se odlučnima potaknuti svoje izborne komesare i promatrače brojanja glasova da osiguraju da se svaki glas zabilježi bez ikakvog utjecaja. “Ako izlazna anketa pokaže da je jedna strana izgubila, to bi moglo ozbiljno ugroziti integritet procesa glasanja”, rekao je Dervishi.

U rijetkom obratu događaja, čini se da su mediji u zemlji formirali omertu šutnje i odlučili odgoditi svoje izlazne ankete dok Centralna izborna komisija prva ne objavi vijest.

Lokalni i međunarodni novinari koji su pratili izbore, uključujući i novinare POLITICO-a, proveli su večer bjesomučno kontaktirajući vodeće informativne kuće u zemlji, poput Top Channela i Ora Newsa, i nisu dobili jasan odgovor zašto nisu objavljene izlazne ankete.

Albanija ima oko 3,5 miliona registriranih birača, s najmanje 1,4 miliona građana koji žive u inostranstvu. Po prvi put u demokratskoj povijesti Albanije, građanima je dopušteno glasati izvan zemlje. Oko 245.000 pripadnika albanske dijaspore registrirano je za glasanje, a oko 190.000 sudjelovalo je na izborima u nedjelju .

Prvo uključivanje glasova iz inostranstva pokrenulo je pitanja o pouzdanosti izlaznih anketa i moglo bi pomoći u objašnjavanju zašto su televizijske kuće odlučile uskratiti ih.

Centralna izborna komisija dužna je objaviti preliminarne rezultate glasova u roku od 48 sati od zatvaranja biračkih mjesta, ali vjerovatno će imati opću prognozu u ponedjeljak rano ujutro.

Međutim, čak su i rezultati iz dva administrativna okruga koji su provodili pilot program elektroničkog glasanja u Vorëu i 10. okrugu – što znači da će se glasovi automatski brojati – odlučili odgoditi objavu do sljedećeg dana.

U glavnom centru za brojanje glasova na Olimpijskom stadionu u Tirani izbila je tučnjava među promatračima nakon što su stigle glasačke kutije s glasovima dijaspore iz Grčke. Promatrači Demokratske stranke zahtijevali su da komisija preispita valjanost glasačkih listića, što je izazvalo napetosti na stadionu.

Vođa opozicije Berisha izdao je izjavu u kojoj poziva Centralnu izbornu komisiju da ne podlegne pritisku da ubrza proces prebrojavanja glasova.

“Glas je u rukama povjerenika koji snose najveću odgovornost. Nijedan glas ne može i ne smije se brojati pod prisilom”, rekao je.

Predizborne ankete stavile su Raminu Socijalističku stranku u čvrsto vodstvo, no opozicijska Demokratska stranka borila se za oživljavanje svoje baze i povratak – išla je toliko daleko da je angažirala bivšeg Trumpovog stratega Chrisa LaCivitu da oblikuje njezinu platformu.

Ako socijalisti osiguraju još jedan mandat, Rama, koji je već 12 godina na vlasti, postao bi najdugovječniji vođa Albanije od komunističkog vladara Envera Hoxhe.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA