Španska javna televizija RTVE kritizirala je izraelske napade na Gazu tokom prijenosa Eurosonga jučer navečer.
Iako je izraelska kandidatkinja Yuval Raphael predstavljena prije svog nastupa, komentatori TVE-a kritizirali su sudjelovanje Izraela u takmičenju, prenosi Index.hr.
Pročitali su nekoliko rečenica, a istaknuli su da je broj žrtava izraelskih napada u Gazi premašio 50.000, uključujući više od 15.000 djece. Španski komentator potom je pozvao na “pravdu i poštovanje ljudskih prava” na takmičenju.
“Ovo je festival mira”, dodali su.
Prošlog mjeseca RTVE je pozvao na preispitivanje sudjelovanja Izraela na događaju navodeći zabrinutost javnosti zbog rata u Gazi. Španski ministar kulture Ernest Urtasun lani je govorio protiv sudjelovanja Izraela napomenuvši da se milioni ljudi “srame” što se Eurosong koristi za “prikrivanje genocida”.
U četvrtak je španski ambasador u Izraelu pozvan nakon što je španski premijer Pedro Sanchez nazvao Izrael “genocidnom državom”, a Španija je jedna od prvih europskih država koja je priznala Palestinu.