Košarkaši turskog Fenerbahcea osvojili su Euroligu pobjedom nad Monacom (81:70), što im je donijelo profit – ali ni blizu onakav kakav prihoduju fudbalski prvaci Evrope.
Finansijske nagrade u košarkaškoj Euroligi ove sezone daleko su ispod onih u fudbalskoj Ligi prvaka.
Podaci koje je ranije objavio BasketNews dotiču se zarada timova u najjačem košarkaškom takmičenju Evrope.
Euroliga: Minimalne nagrade u odnosu na ulaganja
Šampion Eurolige Fenerbahce zaradio je 1,8 miliona eura, dok je poraženom finalisti Monacu pripao 1 milion. Za treće mjesto predviđeno je 850.000 eura, a za četvrto 770.000 eura. Timovi plasirani do desetog mjesta dobijaju između 710.000 i 410.000 eura, dok samo četiri najuspješnija tima ispod desetog mjesta dobijaju simbolične nagrade od 350.000 do 180.000 eura.
Ove sume izgledaju još manje kada se uporede s budžetima timova. Na primjer, Real Madrid ima budžet od 45 miliona eura, od čega 20,5 miliona ide na plate. Panathinaikos i Olympiacos izdvajaju isto za plate, ali imaju ukupne budžete od 37 miliona eura. Slični su slučajevi i s Efesom (34,5 miliona), Fenerbahčeom (33,5 miliona) i Barcelonom (32 miliona). Jasno je da ulaganja daleko premašuju moguće nagrade.
Liga prvaka: Ogromni prihodi već od osmine finala
S druge strane, fudbalska Liga prvaka nudi daleko veće iznose. Samo osmina finala donosi svakom klubu 11 miliona eura, dok pobjednik takmičenja inkasira 25 miliona eura, a finalista 18,5 miliona. Polufinalisti dobijaju 15 miliona, četvrtfinalisti 12,5 miliona, a pobjeda u grupnoj fazi nagrađuje se s 2,1 milion eura, dok i remi donosi 700.000 eura.
Kada se uporede ulaganja i potencijalni prihodi, očito je da Euroliga finansijski daleko zaostaje za UEFA Ligom prvaka. Klubovi ulažu desetine miliona u timove, a maksimalna nagrada za osvajanje titule je manja od onoga što fudbalski klub zaradi samo za plasman u osminu finala. To otvara pitanje – koliko je zaista isplativo ulagati u osvajanje Eurolige?