Irska vlada planira predstaviti zakon kojim bi se zabranio uvoz robe s okupiranih palestinskih teritorija, što bi bio prvi potez neke članice Evropske unije u cilju ograničavanja trgovine robom proizvedenom u izraelskim naseljima koja su nelegalna prema međunarodnom pravu.
Simon Harris, zamjenik premijera, potvrdio je da će u utorak predstaviti nacrt zakona.
“S obzirom na razmjere i težinu onoga što trenutno vidimo – uskraćivanje pomoći i bombardovanje Gaze… ovo je primjeren pravac djelovanja”, izjavio je Harris za Financial Times.
Spomenuta izraelska naselja obuhvataju stambene, poljoprivredne i poslovne interese na Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalemu, izvan međunarodno priznatih granica Izraela.
Novi zakon učinio bi krivičnim djelom uvoz robe koja potječe s okupiranih teritorija, ali ne bi predstavljao sveobuhvatan bojkot izraelske robe. Zabrana bi se odnosila isključivo na uvoz iz tih naselja, koji se uglavnom svodi na fizičke proizvode poput datula, narandži, maslina i određene količine drvne građe, a trgovina tom robom iznosila je svega 685.000 eura u periodu od 2020. do 2024. godine.
Ovaj potez dolazi svega nekoliko dana nakon što je EU najavila da će preispitati svoj trgovinski sporazum iz 1995. godine s Izraelom. Odluka je uslijedila nakon prijedloga Nizozemske koji je sličan ranijem zahtjevu Irske i Španije iz februara 2024., koji je tada bio odbijen.
“Ovo je izuzetno značajan korak. Prvi je put da je neka trgovinska mjera ove vrste primijenjena na Izrael od strane članice EU. Nakon decenija ponavljanja da su izraelska naselja ilegalna i da je EU protiv njih, sada se prvi put riječi poklapaju s djelima”, izjavio je Conor O’Neill, direktor odjela za zagovaranje i politiku u Christian Aid Ireland, koji je 2018. godine, zajedno s nezavisnom senatorkom Frances Black, učestvovao u izradi prvobitnog nacrta zakona.
Iako je trgovina u nadležnosti Evropske unije, postoje izuzetne okolnosti u kojima države članice mogu uvesti ograničenja. Irska legalnost svog poteza temelji na prošlogodišnjoj presudi Međunarodnog suda pravde, prema kojoj bi zemlje trebale “preduzeti mjere kako bi spriječile trgovinske ili investicione odnose koji doprinose održavanju ilegalne situacije koju je Izrael stvorio na okupiranim palestinskim teritorijama”.
Evropska komisija je saopštila da ne može komentarisati prijedlog koji još nije zaprimila, ali da će pružiti “činjenične stavove” nakon što zakon bude usvojen u irskom parlamentu i dostavljen Briselu.
Očekuje se da će nacrt zakona proći fazu odbora tokom ljeta, a mogao bi postati zakon do kraja godine. “Želimo učiniti nešto što će imati utjecaja… ali kada bi Evropska unija djelovala kolektivno, to bi imalo daleko snažniji učinak”, poručio je Harris.