– To je nešto što ne može iznenaditi u zemljama u kojima sukobi još uvijek traju, bez obzira na to da li je misija borbena ili savjetodavna kao što je slučaj s pripadnicima HV-a, koji su tamo da bi pomogli izgradnju odbrambenih i sigurnosnih institucija Afganistana – kazao je Višća u izjavi za Fenu.
Dodao je kako svjedočimo intenziviranju ofanzivnih dejstava onih koji su protivnici vlasti u Afganistanu, te kako je spomenuta vrsta napada u takvim sredinama potencijalno moguća, kao i da se ne može predvidjeti, bez obzira na to da li se radi o civilima, policajcima, ili vojnicima, tako da su, nerijetko, na udaru i pripadnici stranih trupa.
– Ono što se može i što se radi, i sasvim sigurno da je to od NATO-a i HV-a urađeno, jeste da se preduzmu mjere preventive, da do takvih akata ne dolazi – precizirao je Višća, navodeći u tom kontekstu kako je očito da će i NATO i Hrvatska morati nešto više uraditi na civilno-vojnim odnosima zajedno s odbrambenim strukturama Afganistana, odnosno na njihovom unapređenju na samom terenu.
Istaknuo je da će u tom smislu, najvjerovatnije, poboljšati i komunikacijsku strategiju kako bi narod Afganistana prepoznao da su te snage tu da bi pomogle izgradnju kvalitetnih odbrambenih i sigurnosnih struktura koje bi bile pod parlamentarnom kontrolom.
Kako je u srijedu saopćeno na vanrednoj pres-konferenciji Ministarstva odbrane Republike Hrvatske (MORH), napad, u kojem su u Kabulu ranjena tri hrvatska vojnika, od kojih je jedan usljed teških povreda, u međuvremenu, preminuo, izveden je na glavnoj cesti ispred kampa Lyon gdje je došlo do zalijetanja trokolice motocikla s bombašem samoubicom na vozilo u kojem su bili pripadnici HV-a.
Kako je rečeno, žrtve napada su pripadnici specijalnih snaga HV-a, koji su u Afganistanu i sklopu NATO misije ‘Odlučna potpora’ (Resolute Support) pomagali u obuci lokalne specijalne policije.