32 C
Sarajevo
08.06.2025

Naša kuhinja osvaja svijet! “Taste Atlas” uvrstio BiH na listu zemalja koje imaju najbolje doručke na svijetu

Bosna i Hercegovina također se može pohvaliti odličnim rezultatom.

Popularni gastro-vodič Taste Atlas objavio je listu najboljih doručaka svijeta, a među pedeset najviše ocijenjenih našla su se čak tri tradicionalna jela iz Bosne i Hercegovine.

Najbolje ocijenjene kuhinje u svijetu rangirane prema prosječnim ocjenama najbolje ocijenjenih jela i prehrambenih proizvoda svake zemlje.

Tako su Srbija, Libija i Iran ostvarile su jednake prosječne ocjene od 4,6, dok je Turska zauzela prvo mjesto zahvaljujući izuzetno visokoj ocjeni od 4,8 koju je dobio njen najpoznatiji doručak – kahvaltı.

- OGLAS -

Bosna i Hercegovina također se može pohvaliti odličnim rezultatom. Na 21. mjestu našla se kljukuša s prosječnom ocjenom 4.5, dok je burek zauzeo 24. mjesto s ocjenom 4.4. Još jedno poznato jelo, sirnica, uvršteno je na 35. mjesto, također s ocjenom 4.4.

Zanimljivo je da je na ovoj stranici ocijenjeno više od pedeset jela i namirnica iz BiH, a među njima su svakako: burek, sarajevski, banjalučki i travnički ćevapi, suho meso, sarma, pite, somun, livanjski i travnički sir, kvrguša i kljukuša.

- Advertisement -

Podsjetimo, Taste Atlas svake godine objavljuje godišnju listu najboljih kuhinja u svijetu, a bosanskohercegovačka kuhinja prošle godine našla se tek na 68. mjestu.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA