U organizaciji bosanskohercegovačke zajednice NSW i u partnerstvu s Gradskim vijećem Liverpoola, danas je u Casula Powerhouse Arts Centru održan komemorativni program povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
Program je započeo simboličnim muzičkim uvodom „Srebrenički inferno“ autora Džemaludina Latića, koji je emotivnom audio-vizuelnom izvedbom podsjetio prisutne na stradanje više od osam hiljada Bošnjaka u julu 1995. godine.
Prisutnima se zatim obratila Maida Vugdalić, profesorica Bosanske etničke škole i radijska voditeljica, koja je uputila Acknowledgement of Country, odajući počast tradicionalnim starateljima zemlje Gadigal naroda, na čijem se prostoru događaj i održava.
Zvanično otvaranje programa pripalo je gospodinu Nedu Mannounu, gradonačelniku Liverpoola, a posebno snažan trenutak bio je svjedočenje preživjele Srebreničanke Nihade Alemic, koja je podijelila svoju priču preživljavanja i svjedočenja istine.



Prisutne je u ime Konzulata BiH u NSW pozdravio počasni konzul Amir Šahinović, a dirljivu video poruku poslao je i dr. Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, naglašavajući važnost kolektivnog sjećanja i borbe za istinu.
Program su obogatili i muzički nastupi: hor „Modra rijeka“ izveo je pjesme „Kad procvatu behari“ i „Juljsko jutro“, a dr. Nela Trifković je izvela muzičku posvetu „Što te nema“. Prikazan je i segment memorijalnih snimaka iz Potočara.


Poseban doprinos dali su najmlađi: Dženan Muratović pročitao je odlomak iz „Through the Eyes of an Innocent Child“, a Anesa i Neira Bektić podijelile su svoja razmišljanja o značenju Srebreničkog cvijeta.
Uslijedila je i poetska izvedba Merjem Požezić s pjesmom „A Flower in Her Hair“ autorice Maide Kulic Vugdalić, a Medina Bunić je izvela duhovnu pjesmu „Šehidi“.
Program je zaključen pozivom na zajedničku filmsku projekciju nagrađivanog filma „Quo Vadis, Aida?“ kojom se dodatno odaje počast žrtvama i podsjeća na obavezu da istina o genocidu u Srebrenici nikada ne smije biti zaboravljena.
Važno je istaći da se u Sydneyu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice, planiraju još nekoliko aktivnosti 11. jula, uključujući Marš mira, polaganje vijenaca, izložbu portreta „Majke Srebrenice“, komemoracija u Ambasadi Bosne i Hercegovine u Canberri i centralnu komemoraciju u Bosanskom kulturnom centru, gdje će se zajednica još jednom okupiti da se sjeti i prenese poruku istine i mira.
Organizatori su se zahvalili svim prisutnima i istakli da je sjećanje na Srebrenicu naša zajednička obaveza, kako bi se tragedija nikada više ne ponovila.
NE ZABORAVI SREBRENICU — JULI 1995.