20 C
Sarajevo
12.07.2025

Vlada FBiH o aferi “Pretis”: Ovakve firme povremeno dođu u nepovoljan položaj, ali je putanja razvojna

Nakon što su objavljeni detalji afere “Pretis” koja je teška 500 miliona KM, oglasila se Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), odnosno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH.

Na početku saopćenja za javnost navode da je Vlada FBiH na početku mandata sebi postavila cilj da štiti interese građana, a što su, kako kažu, ispunili kroz konkretne primjere firmi Zrak, TRZ Hadžići i Vitezit.

Navode da od samog početka procesa spašavanja namjenske industrije posebnu pažnju posvećuju imenovanju sposobnih i odgovornih kadrova u uprave kompanija, tj. ljudi koji će raditi zakonito i transparentno.

- OGLAS -

“Kao Ministarstvo kontinuirano održavamo kontakt i dijalog sa suvlasnicima firmi namjenske industrije, s ciljem izgradnje partnerskih odnosa. Odluke donosimo zajednički, u interesu uspješne budućnosti naših kompanija. Primjeri takvog pristupa su Gineks, Pretis, Igman, TRZ Hadžići i drugi. Kroz ovu praksu ostvarili smo i saradnju s firmom Regulus, od samog početka i to s nekoliko članova njihovog tima. Sastanke smo održavali kako u Sarajevu, tako i u Washingtonu, kada god je bilo prilike. Posljednji sastanak održan je u Washingtonu prije dva mjeseca, kada smo upoznali i vlasnika firme. U većini slučajeva su nam promišljanja bila ista – da Pretis i Binas moraju imati svoje razvojne koncepte”, navode.

Kažu i da su svjesni potrebe za dodatnom komunikacijom s menadžmentom Regulusa.

- Advertisement -

“Nakon što smo u prethodnim sedmicama iz te firme zaprimili nekoliko dokumenata koji su sadržavali netačne informacije, odmah smo ih o tome obavijestili i upoznali ih s činjenicama. Prijedlozi koje su nam dostavili za unapređenje rada Pretisa su upravo oni za koje se Vlada FBiH i sama zalaže u svim firmama namjenske industrije: snažniji doprinos razvoju firmi od strane uprava, osnaživanje uprava dodatnim članovima, transparentnost u radu, revizija poslovanja iz prethodnog perioda i druge važne aktivnosti. Slijedom navedenog, Vlada FBiH je prošle godine, kao znak opredijeljenosti, uz saglasnost ostalih suvlasnika, proširila broj članova uprave u Igmanu, a isto je nedavno uradila i u Pretisu, kako bi se dalji razvoj kvalitetnije implementirao kroz širu i odgovorniju upravljačku strukturu”, dodaju.

Naglašavaju da u Pretisu nije došlo do proširivanja Nadzornog odbora, kako je netačno navedeno u nekim objavama.

“Hoće li do takvog proširenja doći u budućnosti, ovisit će o zajedničkoj procjeni suvlasnika. Nažalost, u posljednje vrijeme se, iz nama nepoznatih razloga, u medijima plasiraju netačne informacije koje očito imaju za cilj urušavanje ugleda firmi namjenske industrije, posebno Pretisa, čime se direktno ugrožava zajednička vizija da ova firma postane vodeća firma namjenske industrije, ne samo u BiH nego i šire. Kome i zašto smeta započeti razvojni put Pretisa – koji se manifestira kroz otvaranje novih pogona, modernizaciju proizvodnje i jače uvezivanje s ostalim firmama namjenske industrije – ostaje da vidimo u vremenu ispred nas. Jedno je sigurno – ni Ministarstvo ni Vlada to neće dopustiti! Posebno ističemo da je Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije iniciralo sveobuhvatnu reviziju poslovanja svih firmi namjenske industrije u FBiH od strane međunarodne revizorske kuće”, stoji u saopćenju.

Cilj je, dodaju, utvrditi zakonitost u radu u prethodnim godinama, identifikovati eventualne propuste i kvalitetnije planirati budući razvoj.

“Da li su medijski natpisi i napadi na namjensku industriju uzrokovani strahom određenih struktura od rezultata te revizije, vidjet ćemo uskoro. Svjesni smo da smo poremetili interese mnogih mešetara našom odlukom da se namjenska industrija razvija integrativno. Zato želimo informisati javnost o nekim specifičnostima poslovnih procesa, koje ti mešetari dobro poznaju. Naime, u određenim firmama, poput Pretisa, se zbog prirode cikličnih poslovnih procesa dešava da u fazama investicijskih ciklusa dolazi do privremeno računovodstveno/bilansno nepovoljnijeg položaja u odnosu na prethodni period. No, nakon kompletnog proizvodnog ciklusa i dodatnih investicija, situacija se stabilizira i značajno unapređuje. Osim toga, prošli mjesec je isplaćen i regres uposlenicima, što je svakako pokazatelj da Pretis nije u ozbiljnim finansijskim problemima, kako se to želi prikazati. Stanje finansija zabilježeno u jednom danu nije pravi odraz uspješnosti firme, nego često sredstvo za manipulaciju. Dodatni pokazatelj da se Pretis nalazi na razvojnoj putanji jeste činjenica da će uskoro biti zaposleno još 20 radnika direktno u proizvodnji”, kažu iz resornog Ministarstva.

Dodaju da je proces oporavka firmi namjenske industrije počeo i pred nama je sada i detaljna analiza lanca snabdijevanja u svim našim firmama namjenske industrije, s ciljem dodatnog unapređenja poslovanja i finansijskog stanja.

“Na kraju, nakon što smo spasili kompanije od stečaja, omogućili im potpisivanje vrijednih ugovora, zapošljavanje novih radnika i proširenje proizvodnih kapaciteta, nećemo dopustiti da se njihovi uspjesi umanjuju niti da se njihov ponovno izgrađeni imidž pokušava rušiti”, zaključuju iz Vlade FBiH.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA