20 C
Sarajevo
16.07.2025

Ovako su izvještavali svjetski mediji o 30. godišnjici genocida u Srebrenici: U svakoj suzi – hiljadu rana

Dok je dolina Potočara ponovo odzvanjala tišinom i jecajima, dok su bijeli nišani dočekivali još sedam identifikovanih tijela žrtava, svjetski mediji su, tri decenije kasnije, još jednom okrenuli pogled prema Srebrenici. Poruke tuge, pravde, sjećanja i odgovornosti obilježile su naslovnice i izvještaje vodećih novinskih agencija, evropskih parlamenata i svjetskih lidera.

“U svakoj suzi – hiljadu rana”

Američka agencija Associated Press (AP) izvještava s mjesta događaja riječima: “Trideset godina potrage i danas zakopavamo jednu kost”, prenoseći izjavu Mirzete Karić, sestre jedne od žrtava. Uz slike kovčega prekrivenih zelenom platnom i tužnih lica porodica, AP podsjeća da je Srebrenica “jedini međunarodno priznati genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata”.

- OGLAS -

Washington Post, US News i The Guardian su u svojim izvještajima naglasili bolnu činjenicu da se i dalje ukopavaju djelimični posmrtni ostaci, često pronađeni u masovnim grobnicama kilometrima daleko od Potočara.

“Genocid koji još traje u tišini poricanja”

- Advertisement -

Britanski The Guardian ističe: “Glasovi mrtvih nisu utihnuli – samo ih mnogi više ne žele čuti.” U tekstu se upozorava na porast revizionizma i negiranja genocida, posebno među političarima iz Republike Srpske i Srbije, dok porodice žrtava i dalje traže istinu i pravdu.

Španski El País u reportaži pod naslovom “Bosna i Hercegovina proživljava traumu Srebrenice 30 godina kasnije”, piše o dubokim ranama koje još nisu zacijelile. “Pomirenje je sporo, ali sjećanje je živo,” navodi list, prateći Marš mira i izjave žena koje su izgubile sve.

Poruke svjetskih lidera: Nikada više

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da “Evropa nikada ne smije zaboraviti ono što se dogodilo u Srebrenici” i obećala nastavak podrške BiH na njenom evropskom putu.

Predsjednik OSCE Parlamentarne skupštine Pere Joan Pons nazvao je zločin “najvećom brutalnošću na tlu Evrope nakon Holokausta”. Ambasador Velike Britanije pri OSCE-u Neil Holland naglasio je: “Sjećanje na žrtve nas obavezuje da ne stanemo u borbi protiv negiranja i nacionalističke retorike.”

Njemačka: Bundestag u Potočarima

Njemački list Die Welt izvještava da je delegacija Bundestaga prisustvovala ukopu i odala počast žrtvama. Njemački parlament ranije je usvojio rezoluciju kojom je genocid u Srebrenici jasno nazvan onim što jeste – genocidom – čime su se pridružili međunarodnim pravosudnim institucijama.

Sjećanje kroz predmete: “Životi iza smrti”

Posebnu pažnju medija privukla je izložba ličnih predmeta žrtava: satova, naočala, ličnih dokumenata, pronađenih u masovnim grobnicama. AP ju je nazvao “pričom o životima iza polja smrti”, naglašavajući važnost personaliziranja svake od preko 8.000 žrtava.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA