27 C
Sarajevo
12.07.2025

Đemila Talić Gabriel u Srebrenici: Žalosno je da poricanje i relativizacija zločina još uvijek ostaju nekažnjeni

Đemila Talić Gabriel, jedna od najistaknutijih članica bosanskohercegovačke zajednice u državi Novi Južni Vels, članica brojnih vladinih i nevladinih australskih organizacija, koja je svojevremeno obavljala i dužnost počasne konzulice naše zemlje, 11. jula je bila među desecima hiljada ljudi koji su se u Memorijalnom centru Potočari poklonili srebreničkim žrtvama.

Ove godine se obilježava 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Talić Gabriel je u svojstvu članice Vijeća za žene UN Australije prisustvovala komemoraciji i ukopu posmrtnih ostataka nevino stradalih u genocidu.

“Danas smo ovdje na mjestu sjećanja i mjestu ogromnog bola, ne samo za nas Bošnjake, već za svakog poštenog i dobrog čovjeka na ovoj planeti. Suosjećamo i u tišini patimo sa porodicama ubijenih u najvećem zločinu koji je počinjen u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. I, trideset godina nakon što su slike užasa i ljudske nemoći pred strašnim zvjerstvima sa ovog mjesta obišle svijet, potresne slike tuge i čemera ožalošćenih nad tabutima njihovih voljenih ponovo svjedoče o razmjerama svega što se desilo. Nezamislivo, ali opet stvarno, desilo se. Naša zadaća je ispunjena, podsjećamo na strašni marš smrti, potjere i lov na ljude kao na životinje, strahote koje su se dešavale u šumama oko Srebrenice. I to sve, ne zarad mržnje, već sa porukom: “Nikad više! Neka se nikada ne zaboravi, neka se nikada ne ponovi!”” – rekla je Talić Gabriel.

- OGLAS -

Đemila je jedna od preživjelih žrtava rata u Bosni i Hercegovini, koja je utočište i spas od njegovih užasa pronašla u Australiji. Velika je humanitarka, sponzorira i pomaže mnoge kolektive i pojedince, te se zalaže za prava i zaštitu žrtava od svih oblika nasilja. Prošle godine je lobirala i apelovala na australske i zvaničnike UN-a prilikom izglasavanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

“Po ko zna koji put ću istaći da je Srebrenica živa rana svih Bosanaca i Hercegovaca, bez obzira gdje žive. Naša je obaveza da podsjećamo na užas Srebrenice, ne samo na današnji, već svakog dana i gdje god se nalazili. Također, da učimo nove generacije o greškama prošlosti, kako se one nikada i nikome ne bi ponovile. Generalna skupština UN-a je prošle godine usvajanjem rezolucije, kojom 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, uradila veliki korak. Žalosno je da poricanje i relativizacija zločina još uvijek ostaju nekažnjeni, kopajući i produbljujući rane ožalošćenih. Zato mi moramo ustrajati u našoj posvećenosti da pravda, istina i mir pobijede. I nadati se da će se savjest, empatija i ljudskost probuditi, te da će Srebrenica dobiti trajno mjesto u evropskoj kulturi sjećanja” – istakla je na kraju Talić Gabriel.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA