Donald Trump i dalje više voli neformalne telefonske razgovore nego klasične intervjue, piše novinar BBC-ja, Gary O'Donoghue, koji je u ponedjeljak navečer primio iznenadan poziv iz Bijele kuće – dok je još spavao.
Pet dana ranije vjerovao je da postoji mogućnost da razgovara s Trumpom povodom godišnjice pokušaja atentata na njega u Butleru, Pennsylvania. Njegovo izvještavanje s tog događaja privuklo je globalnu pažnju, što mu je dalo nadu da će do razgovora doći. U nedjelju navečer bio je obaviješten da je „na nekoliko minuta“ od poziva – ekipa je bila spremna, ali poziv nikad nije stigao. Do ponedjeljka navečer već je bio odustao. Iscrpljen od sedmica provedenih na terenu bez pauze, zaspao je – i tada je zazvonio telefon.
„Pospano sam se javio, a glas Karoline Leavitt odjeknuo je sa zvučnika: ‘Zdravo, Gary, ovdje sam s predsjednikom, izvolite’“, opisuje O'Donoghue.
Veza je pukla i pomislio je da je sve propalo, ali ubrzo su opet pozvali. U narednih dvadeset minuta razgovarao je s Trumpom o pokušaju atentata, Vladimiru Putinu, NATO-u i odnosima s Velikom Britanijom. Ovo su, prema O'Donoghueu, ključne poruke iz tog nenajavljenog razgovora.
Refleksivan i ranjiv dok govori o atentatu
Trump je djelovao neobično ranjivo, piše O'Donoghue. Nije mu bilo ugodno govoriti o pokušaju atentata. Na pitanje da li ga je to iskustvo promijenilo, odgovorio je: „Ne volim o tome razmišljati jer bi mi to moglo promijeniti život. Ne želim da se to dogodi.“
Dodao je da vjeruje u „moć pozitivnog mišljenja – ili pozitivnog nemišljenja“.
„Iskreno, gotovo nikome ne vjerujem“
Na pitanje vjeruje li Vladimiru Putinu, nakon duže tišine Trump je rekao: „Iskreno, gotovo nikome ne vjerujem.“
Bez konkretnih brojki o deportacijama
Na pitanje o planu masovnih deportacija, Trump je kazao da njegova administracija „odlično obavlja posao“, posebno naglasivši pad ilegalnih prelazaka na južnoj granici.
„Ne govorim o brojkama, ali želim brzo izbaciti kriminalce – i to radimo, znaš. Vraćamo ih u Salvador i druga mjesta.“
Rastuće razočaranje Putinom
Dan nakon što je zaprijetio sekundarnim sankcijama Rusiji, Trump je rekao da ga sve više frustriraju Putinovi potezi.
„Mislim da smo četiri puta postigli dogovor, a onda dođem kući i vidim – upravo napali starački dom u Kijevu. Pomislim: ‘Šta je sad ovo?’“
Na pitanje da li je „gotov s Putinom“, odgovorio je: „Nisam gotov s njim, ali sam razočaran.“
Umjereniji ton prema NATO-u
O'Donoghue piše da je Trump znatno ublažio svoje ranije stavove prema NATO-u. Iako je ranije tvrdio da je Savez „zastario“, sada kaže: „Bilo je jako nepravedno jer su SAD plaćale gotovo sve, ali sad svi plaćaju svoje i to je puno bolje. Promijenili smo NATO.“
Uoči razgovora s novinarom, Trump se sastao s generalnim sekretarom NATO-a, Markom Rutteom, i najavio prodaju američkog oružja koje će NATO dalje proslijediti Ukrajini.
Poštovanje prema Starmeru i Britanskoj Monarhiji
Trump je izrazio poštovanje prema britanskom premijeru Keiru Starmeru, uprkos političkim razlikama: „Stvarno mi se sviđa premijer, iako je liberal.“
Dodao je da je odnos SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva i dalje „poseban“, te rekao kako vjeruje da bi Britanija stala uz SAD u slučaju rata.
Za kralja Charlesa rekao je da je „veliki gospodin“, a na njegov govor u Kanadi, koji su neki protumačili kao kritiku Trumpa, samo se nasmijao.
Na kraju razgovora, prisjeća se O'Donoghue, Trump je rekao i šaljivu opasku: „Imate više imena nego iko. Engleska, UK, Britanija, Velika Britanija… Mislim da nijedna zemlja nema toliko imena.“