Skupština Kantona Sarajevo danas je sa 21 glasom za usvojila Nacrt zakona o sportu, koji bi garantofao finansiranje sporta.
Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo, Kenan Magoda, informaciju je podijelio na društvenim mrežama uz poruku da je “ispisana historija sarajevskog sporta”. Nacrt zakona je usvojen na prijedlog upravo Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.
“Nažalost građani KS, sportski radnici i sportisti trebaju da znaju, klub SDA i SBIH su bili protiv sporta, jer budimo iskreni kada glasate protiv nacrta zakona, glasate protiv sportista, trenera, roditelja i djece. Danas su pokazali svoje pravo lice i uvjeren sam da će to građani znati prepoznati i to vrlo brzo”, naveo je Magoda.
Nacrt novog zakona o sportu trebao bi prvi put zakonski garantovati finansiranje sporta, jasno prepoznati jednakopravno učešće sportista s invaliditetom i paraolimpijaca, te uvesti trajne naknade za najveća sportska dostignuća i stvoriti društvo jednakih mogućnosti.
“Ovo nije zakon jedne vlade ili jedne politike; ovo je zakon svih nas, zakon za sportiste, trenere, roditelje, djecu i cijelu našu zajednicu. Siguran sam da ćemo nakon javne rasprave svi zajedno stati iza ovog zakona i pokazati koliko nam je zaista stalo do sporta i budućnosti naših sportista”, dodaje Magoda.
Evo šta on donosi:
(1) prepoznaje sport kao djelatnost od javnog interesa i uspostavlja sistem finansiranja koji će biti siguran i zakonski garantovan;
(2) uvodi obavezu izrade Strategije razvoja sporta i Programa razvoja sporta, kako bismo jasno znali kojim putem idemo i da to više ne zavisi samo od političke volje trenutnih vlasti;
(3) uspostavlja centralni informacioni sistem za evidenciju svih sportskih subjekata i objekata, te digitalno praćenje ulaganja i rezultata, čime podižemo transparentnost na viši nivo;
(4) precizno definiše prava, obaveze i odgovornosti sportskih saveza, klubova i drugih organizacija, uređuje njihovo unutrašnje funkcionisanje, sprečava sukobe interesa i štiti javni interes;
(5) omogućava javno-privatna partnerstva i poticaje za ulaganja u sportsku infrastrukturu, kao i razvoj sportskog turizma i zapošljavanja kroz sport.
(6) Zakon prepoznaje jednakopravno učešće svih sportista, uključujući sportiste s invaliditetom i paraolimpijce.
(7) U ovom zakonu inkluzija i nediskriminacija nisu samo deklarativne fraze, nego konkretna prava i mehanizmi koji omogućavaju ravnopravno priznavanje sportskih dostignuća svih naših sportista.
(8) Ovim zakonom po prvi put precizno su utvrđene trajne novčane naknade za vrhunska sportska postignuća — za sportiste koji su osvojili medalje na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama, svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim i paraolimpijskim sportovima, kao i na evropskim prvenstvima.
Javna rasprava traje šezdeset dana.