Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, boravi u višednevnoj zvaničnoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je održao niz sastanaka s visokim zvaničnicima američke administracije, uključujući predstavnike Nacionalnog vijeća za sigurnost (NSC) i više članova Kongresa.
Glavne teme sastanaka bile su politička situacija u BiH, unapređenje bilateralnih odnosa, energetski projekti, vojna saradnja i strateški značaj rudnih resursa u BiH.
Konaković je naglasio kako su stvorene sve zakonske pretpostavke za realizaciju projekta Južna interkonekcija, koji predviđa novu gasnu vezu između BiH i Hrvatske. Izrazio je očekivanje da će se uz podršku administracije predsjednika Donalda Trumpa ubrzati razgovori o početku gradnje, te naglasio da BH-Gas treba ostati nosilac tog projekta.
“Razgovarali smo i o nekim tehničkim pitanjima i ponudili moguća rješenja. Pozvali smo predstavnike Američkog energetskog vijeća da posjete Bosnu i Hercegovinu i da zajedno s hrvatskim partnerima nastavimo realizaciju projekta”, poručio je Konaković.
Na sastanku s predstavnicima Nacionalnog vijeća za sigurnost, Konaković je zajedno s ministrom odbrane Zukanom Helezom razgovarao o inicijativi za jačanje vojne saradnje BiH i SAD-a. Planirano je da se ta inicijativa hitno uputi Vijeću ministara BiH na razmatranje.
“Američka strana očekuje konkretnu i brzu reakciju. Naš cilj je da unaprijedimo vojnu saradnju i pošaljemo jasan signal da BiH ostaje pouzdan partner”, rekao je Konaković.
Posebna pažnja posvećena je interesovanju američke strane za prirodne resurse u BiH, uključujući litij i druge minerale. Konaković je poručio da o tim pitanjima mogu razgovarati isključivo institucije Bosne i Hercegovine, a ne entitetski nivoi.
“Spremni smo voditi pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama o mogućnostima saradnje na istraživanju rudnih potencijala, ali uz apsolutno poštivanje zaštite okoliša i zdravlja građana”, istakao je.
U Kongresu je Konaković imao sastanke s troje zastupnika – Ann Wagner, Jakeom Auchinclossom i Mikom Turnerom – koji su 10. jula ponovo u proceduru uputili zakon o zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma putem američkih sankcija protiv destabilizirajućih aktera u BiH. Zakon ima dvostranačku podršku i u Kongresu i u Senatu.
“Dokument snažno afirmira suverenitet i multietnički karakter BiH, te podržava njen evropski put. Ohrabruje EU da uvede sankcije protiv onih koji ruše ustavni poredak, te traži poštivanje presuda Evropskog suda za ljudska prava”, naglasio je Konaković.
Također je komentarisao tvrdnje iz RS-a da povratak Trumpove administracije znači eventualnu podršku Miloradu Dodiku.
“Dodik troši ogroman novac pokušavajući se prikazati kao saveznik SAD-a, dok istovremeno njegovi saradnici poput Staše Košarca predlažu trgovinske sporazume s Kinom koji uključuju nultu carinsku stopu. Američki zvaničnici jasno vide tu igru”, dodao je Konaković.
Na kraju pres-konferencije, Konaković je komentarisao najavu Evropske komisije o smanjenju sredstava za Bosnu i Hercegovinu u okviru Plana rasta.
“To nije neočekivano. Upozoravani smo da bi BiH mogla biti potpuno izbačena iz procesa postepene integracije u evropsko tržište. To bi bila ogromna šteta. Sada je vrijeme da završimo svoj dio posla, ispunimo tehničke zahtjeve i pokažemo ozbiljnost”, rekao je.
Ministar je poručio da destruktivni potezi, prije svega iz SNSD-a, nanose konkretnu štetu svim građanima BiH, ali i da još postoji šansa da se šteta ublaži ako se državne institucije uozbilje i fokusiraju na reformski rad.