Mnogi vlasnici pasa i mačaka ukrašavaju svoj dom biljkama, ne znajući da neke od njih mogu biti izuzetno opasne za njihove četveronožne prijatelje. I dok biljke poput zamije i difenbahije izgledaju atraktivno i zahtijevaju minimalnu njegu, one kriju toksine koji mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod ljubimaca.
U nastavku donosimo pregled pet najčešćih biljaka koje bi svaki vlasnik psa ili mačke trebao izbjegavati ili barem držati izvan dohvata radoznalih šapa i njuški.
Zamija
Zamija (Zamioculcas zamiifolia) je omiljena biljka u domovima i uredima jer ne zahtijeva mnogo pažnje i dobro podnosi sjenovita mjesta. No, ono što mnogi ne znaju jeste da je izrazito otrovna za kućne ljubimce.
U slučaju gutanja, kod psa ili mačke može izazvati povraćanje, proljev, prekomjerno slinjenje te iritaciju usta i jezika. Ako imate ljubimca koji voli grickati lišće, zamiju je najbolje potpuno izbaciti iz doma.

Difenbahija
Difenbahija je poznata po velikim zeleno-žutim listovima i čest je gost u dnevnim sobama. Ipak, ova biljka sadrži kristale kalcijeva oksalata koji mogu izazvati bolnu iritaciju usne šupljine, jezika i grla.
Simptomi uključuju: slinjenje, teškoće pri gutanju, povraćanje, pa čak i probleme s disanjem ako dođe do oticanja grla. Posebno je rizična za mačke koje vole žvakati listove biljaka.

Spatifilum/Peace Lily
Poznat i kao “mirni ljiljan”, spatifilum se često bira jer pročišćava zrak i izgleda elegantno. No, i ova biljka sadrži kalcijev oksalat, što je čini opasnom po pse i mačke.
Kontakt s listovima može izazvati bol u ustima, povraćanje, otežano gutanje i slinjenje – posebno kod mačaka koje su sklonije žvakanju zelenila.

Sanseveria/Svekrvin jezik
Sanseverija, poznata i kao svekrvin jezik, jedna je od najpopularnijih biljaka jer preživljava i u najtežim uvjetima. Međutim, iako nije među najtoksičnijim biljkama, ipak može izazvati gastrointestinalne tegobe kod pasa i mačaka.
Mučnina, proljev i povraćanje su najčešći simptomi nakon konzumacije. Preporučuje se držati je izvan doma ako imate posebno znatiželjnog ljubimca.

Aloe vera
Aloe vera je poznata po svojim brojnim zdravstvenim prednostima za ljude, ali za životinje je sasvim druga priča. Iako se čini nevina, gel unutar listova sadrži spojeve koji su toksični za kućne ljubimce.
Simptomi trovanja uključuju povraćanje, proljev, slabost, letargiju i promjene u mokrenju. Mnogi vlasnici nisu ni svjesni da ova “zdrava” biljka može nanijeti veliku štetu njihovim ljubimcima.

Prevencija je ključ
Biljke i ljubimci mogu dijeliti isti prostor, ali samo uz pažljivo planiranje i informisanost. Ako niste sigurni je li biljka sigurna, uvijek birajte one koje su netoksične za kućne ljubimce. Na taj način štitite zdravlje svojih ljubimaca i izbjegavate stresne situacije.
Ljepota biljaka ne smije doći na račun zdravlja onih koji vas vole bezuslovno – vaših pasa i mačaka.