24 C
Sarajevo
18.07.2025

Zamjena rasvjete u Hrvatskoj duplo jeftinija nego u Banjaluci

Rekonstrukcija javne rasvjete po ESCO modelu za koju grad Banjaluka planira da izdvoji 35 miliona maraka ili oko 1.750 maraka (nepunih 900 eura) po rasvjetnom tijelu, u Hrvatskoj je rađena po dvostruko nižim cijenama, otkriva CAPITAL.

Iako je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković prije dva dana izjavio da je „projekat nove javne rasvjete u Banjaluci najefikasniji, najpovoljniji i najbolji”, zvanični podaci iz Hrvatske govore suprotno.

Prema podacima Hrvatske elektroprivrede koja je preko svoje firme HEP ESCO realizovala brojne projekte rekonstrukcije javne rasvjete po opštinama i gradovima, taj posao je u zavisnosti od jedne do druge lokalne zajednice rađen po cijeni od 260 do maksimalno 580 eura po rasvjetnom tijelu.

- OGLAS -

To pokazuje da Stanivukovićeve tvrdnje da je „projekat u Banjaluci najefikasniji, najpovoljniji i najbolji”, najblaže rečeno, nisu tačne.

Pri tome treba istaknuti da je Stanivuković izjavio da će biti zamijenjeno 26.000 sijalica, što također nije tačno, zato što se u tenderskoj dokumentaciji u čijem posjedu je CAPITAL, napominje da „LED svjetiljke u postojećoj instalaciji javnog osvjetljenja nisu predmet zamjene“.

- Advertisement -

S obzirom na to da je više od 6.000 običnih sijalica ranije zamijenjeno LED rasvjetom, to znači da tenderom od 35 miliona treba da bude zamijenjeno još oko 20.000 sijalica, kako se i navodi u tenderskoj dokumentaciji koju gradonačelnik očigledno nije ni pročitao.

Kada je riječ o Hrvatskoj, projekat zamjene javne rasvjete po ESCO modelu počeo je još 2008. godine i među prvima je sproveden u Čakovcu. Prema ugovoru koji su potpisali HEP ESCO i Grad Čakovec, projekat ugradnje novih, te rekonstrukcija i relociranje postojećih 2.780 sijalica koštao je 5,5 miliona kuna ili oko 730.000 eura, odnosno nešto više od 260 eura po sijalici.

Kasnije su cijene nešto porasle, pa zvanični podaci HEP ESCO pokazuju da je 11.161 sijalica u Osijeku zamijenjeno za 30,8 miliona kuna ili za oko 4,1 milion eura, odnosno oko 368 eura po sijalici.

Gotovo isto je koštala i zamjena sijalica u Zaprešiću, gdje je 4.380 sijalica zamijenjeno za oko 12,2 miliona kuna (oko 1,62 miliona eura), odnosno za oko 370 eura po sijalici.

U Karlovcu je zamjena 2.100 sijalica plaćena 6.400.000 kuna (850.000 eura) ili nešto više od 400 eura po sijalici. Prema zvaničnim podacima, najskuplji je bio projekat u Puli koji je HEP ESCO i Grad Pulu koštao 9,2 miliona kuna ili oko 1,2 miliona eura. Za toliko para je zamijenjeno 2.100 sijalica, što izađe oko 580 eura po sijalici.

Treba napomenuti da su sve navedene cijene bez PDV-a koji u Hrvatskoj iznosi 25 posto. Uprkos tome, jasno je da se projekti zamjene javne rasvjete po ESCO modelu u toj zemlji realizovani po višestruko povoljnijim uslovima, nego što je predviđeno u Banjaluci.

Da paradoks bude potpun, jedina firma koja ispunjava uslove tendera za izgradnju javne rasvjete u Banjaluci vrijedan 35,4 miliona maraka je konzorcijum koji predstavlja zagrebačka firma „Končar“.

Kao što je prvi objavio CAPITAL, na tender se prijavila i banjalučka firma „ABC Solutions“ sa ponudom od samo 14 miliona KM i također firma iz Banjaluke „Elektropromet“ koja je ponudila 28 miliona KM, ali nijedna od te dvije firme ne ispunjava uslov kojim se traži da u posljednje tri godine imaju prihode veće od 60 miliona maraka.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković prije dva dana je rekao da će „posao biti dodijeljen fondu iz Zagreba odnosno konzorcijumu kojeg između ostalog čine i firme iz Srbije“. Međutim, CAPITALovi izvori tvrde da bi cijeli ovaj posao, sa kojim preko određenih firmi iz Srbije navodno ima veze funkcioner SNS-a Vladimir Mandić, mogao da bude stopiran i poništen.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA