32 C
Sarajevo
20.07.2025

Vođa libanskih Druza poziva na prekid vatre i istražni odbor u sirijskoj Suwaydi

Vođa libanskih Druza Walid Jumblatt pozvao je u petak na prekid vatre u južnoj sirijskoj provinciji Suwaydi, kao uvod u dijalog između lokalnih aktera i države radi rješavanja krize.

Jumblattove izjave uslijedile su tokom govora koji je održao na vanrednom sastanku koji je održala Generalna skupština Sektarskog vijeća Druza u sjedištu sekte u Bejrutu, kako bi se razgovaralo o posljedicama pogoršanja situacije u Suwaydi i zauzelo jedinstveno stajalište.

Zahtijevao je formiranje istražnog odbora o nedavnim događajima u Suwaydi, za koju je potvrdio da je “neodvojivi dio Sirije”.

- OGLAS -

“Predlažem prekid vatre na jugu Sirije kako bi se pokrenuo dijalog između države i zajednice Suwayde i okončala kriza”, rekao je.

Istovremeno, zatražio je osudu nedavnih izraelskih napada na Siriju i svakodnevnih napada na Liban.

- Advertisement -

Nasilni sukobi izbili su prošle nedjelje između beduinskih i druzijskih grupa u Suwaydi, što je izazvalo intervenciju vojske i sigurnosnih snaga kako bi se obnovila stabilnost na tom području.

“Moramo biti razumni prije nego što iznesemo stavove ili osudimo ono što se događa u Siriji”, dodao je vođa libanskih Druza.

Jumblatt je odbacio pozive na odvajanje od strane nekih u Suwaydi.

Također je osudio stavove nekih druzijskih frakcija u Suwaydi, koji su doprinijeli eskalaciji situacije u tom području.

Izraelske snage su u srijedu pokrenule zračne napade na više od 160 ciljeva u četiri područja Sirije – Suwaydi, Darai, Damasku i ruralnom dijelu Damaska – ubivši tri osobe i ranivši 34 samo u glavnom gradu.

Dana 13. juna, izbili su sukobi između beduinskih arapskih plemena i naoružanih druzijskih grupa u Suwaydi. Nasilje je eskaliralo, što je dovelo do smrtonosnih napada druzijskih boraca na sirijske sigurnosne snage raspoređene u tom području. Navodno su ubijene desetine vojnika.

Privremeni prekid vatre postignut je između vladinih snaga i lokalnih druzijskih frakcija, ali je ubrzo propao. Uslijedili su izraelski zračni napadi, usmjereni na sirijske vojne položaje i infrastrukturu.

Izrael je naveo “zaštitu druzijskih zajednica” kao izgovor za svoje napade u Siriji, posebno na jugu.

Međutim, većina druzijskih vođa u Siriji javno je odbacila svako strano miješanje i potvrdila svoju predanost ujedinjenoj sirijskoj državi.

Nakon pada režima Bashara al-Assada u decembru 2024. godine, Izrael je intenzivirao zračnu kampanju u Siriji i proglasio tampon zonu između dvije zemlje nepostojećom, uz Sporazum o razdvajanju iz 1974. godine.

Assad, koji je bio na vlasti skoro 25 godina, pobjegao je u Rusiju u decembru, čime je okončan režim Baas stranke, koja je bila na vlasti od 1963. godine.

U januaru je u Siriji formirana nova prelazna administracija koju predvodi predsjednik Ahmad al-Sharaa.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA