19 C
Sarajevo
20.07.2025

Kina započela izgradnju pet hidroelektrana koje će prolaziti i kroz Tibet, Indija zabrinuta potezom

Peking je u decembru odobrio projekt na rijeci poznatoj kao Yarlung Tsangpo u Tibetu i Brahmaputra u Indiji, povezujući ga s ciljevima zemlje u pogledu ugljične neutralnosti i ekonomskim ciljevima u regiji Tibet.

Kina je u subotu započela izgradnju velike hidroelektrane na rijeci koja protiče kroz Tibet i Indiju, a premijer Li Qiang prisustvovao je svečanosti otvaranja, javili su državni mediji.

Peking je u decembru odobrio projekt na rijeci poznatoj kao Yarlung Tsangpo u Tibetu i Brahmaputra u Indiji, povezujući ga s ciljevima zemlje u pogledu ugljične neutralnosti i ekonomskim ciljevima u regiji Tibet.

“Proizvedena električna energija prvenstveno će se prenositi u druge regije za potrošnju, a istovremeno će zadovoljavati lokalne potrebe za energijom u Tibetu”, navodi državna novinska agencija Xinhua nakon svečanosti polaganja kamena temeljca u jugoistočnom tibetskom Nyingchiju.

- OGLAS -

Nakon izgradnje, brana bi mogla nadmašiti rekordnu branu Tri klanca na rijeci Jangce u središnjoj Kini i imati potencijalno ozbiljan utjecaj na milione ljudi nizvodno u Indiji i Bangladešu.

Projekt će uključivati izgradnju pet hidroelektrana, a ukupna investicija procjenjuje se na oko 1,2 biliona juana (167,1 milijardi dolara), navela je Xinhua.

- Advertisement -

Indija je u januaru objavila da je izrazila zabrinutost Kini zbog projekta u Tibetu, saopćivši da će “pratiti i preduzeti potrebne mjere za zaštitu naših interesa”.

“Kina je pozvana da osigura da interesi država nizvodno od Brahmaputre ne budu oštećeni aktivnostima u uzvodnim područjima”, saopćilo je tada indijsko ministarstvo vanjskih poslova.

U decembru je Kinesko ministarstvo vanjskih poslova obzavilo da projekt neće imati nikakav “negativan uticaj” nizvodno, dodajući da će Kina “također održavati komunikaciju sa zemljama u donjem toku” rijeke.

Osim zabrinutosti nizvodno, ekolozi su također upozorili na nepovratni utjecaj takvih megaprojekata na ekološki osjetljivu tibetansku visoravan.

I Indija i Kina, susjede i suparničke azijske sile, dijele hiljade kilometara spornih granica, gdje su s obje strane postavljeni deseci hiljada vojnika, prenosi AFP.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA