Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da se Evropa već nalazi u ratnom stanju, aludirajući na sukob između Rusije i Ukrajine koji opisuje kao “rat na evropskom tlu”. Govoreći na ljetnom univerzitetu u Tušnadu, naglasio je da rizik od izbijanja globalnog sukoba sve više raste, prenosi agencija Anadolu.
Orban je podsjetio da se, prema njegovom mišljenju, Evropa od 2014. godine “igra vatrom”, što je, kako smatra, kulminiralo trenutnim konfliktom. U tom kontekstu, uputio je kritiku Zapadu, tvrdeći da je politika širenja prema Ukrajini bila pogrešna i da je doprinijela eskalaciji sukoba.
Prema njegovim riječima, ulazak Ukrajine u Evropsku uniju Zapad je pokušao ostvariti u “pogrešno vrijeme, na pogrešnom mjestu i na pogrešan način”, a takav pristup je, kako kaže, rezultirao ratom. Dodao je i da promjene u ravnoteži moći gotovo uvijek izazivaju trenutnu reakciju suprotne strane, posebno kada je riječ o velikim silama.
Orban je istakao i da se globalna bezbjednosna situacija dodatno komplikuje. Ocijenio je da rastuće rivalstvo među velikim silama, sve intenzivnija trka u naoružanju i brojni oružani sukobi širom svijeta predstavljaju ozbiljan signal da su šanse za izbijanje svjetskog rata u porastu.
Prema njegovoj procjeni, svijet se sve više polarizuje u ekonomskom smislu, migracije se pojačavaju, a opasnost od globalnog požara raste. U tom svjetlu, Mađarska, poručio je Orban, mora biti spremna na sve scenarije.
Najavio je i pokretanje inicijative “Digitalni građanski krugovi”, s ciljem da se konzervativne, hrišćanske vrijednosti zaštite u digitalnom prostoru za koji tvrdi da je trenutno neprijateljski nastrojen prema neliberalnim stavovima.
U obraćanju se osvrnuo i na predstojeće parlamentarne izbore 2026. godine, izrazivši uvjerenje da njegova stranka Fides može osvojiti 80 od ukupno 106 izbornih jedinica. Podsjetio je i da su u prethodnim izborima uspjeli da dobiju 87 jedinica.
Govoreći o strateškim ciljevima, Orban je naglasio da Mađarska mora postati samodostatna u četiri ključne oblasti: vojnoj industriji, energetici, prehrambenoj industriji i digitalnim tehnologijama, kako bi bila sposobna da odgovori na buduće izazove i krize.