Ukrajinske sigurnosne službe uspjele su osujetiti pokušaj atentata na Serhija Filimonova, komandanta elitnog 108. bataljona Oružanih snaga Ukrajine poznatog kao “Da Vinčijevi Vukovi”, objavila je Sigurnosna služba Ukrajine (SSU).
Iza planirane likvidacije, kako navode iz SSU-a, stajala je ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB), koja je angažovala bivšeg ukrajinskog vojnika iz Dnjepropetrovske oblasti koristeći se lažnim identitetom i predstavljajući se kao ukrajinska kontraobavještajna služba.
Prema rezultatima istrage, osumnjičeni je doveden u zabludu – vjerovao je da djeluje u interesu Ukrajine, jer mu je rečeno da eliminiše “izdajnika” koji navodno radi za Rusiju. U stvarnosti, meta je bio visoko pozicionirani ukrajinski komandant.
FSB-ov agent mu je, pod lažnim identitetom, saopštio da je protiv njega pokrenut postupak zbog navodne saradnje s ruskom stranom pri kupovini medicinske opreme. Uslijedile su psihološke manipulacije, uključujući falsifikovanu sudsku pozivnicu i ponuđenu “saradnju” sa SSU-om u zamjenu za amnestiju.
“FSB-ovi agenti su manipulisali patriotskim uvjerenjima ukrajinskog državljanina. On je iskreno vjerovao da pomaže ukrajinskoj specijalnoj službi u borbi protiv neprijatelja. U porukama svom kontaktu, izražavao je spremnost da uništi okupatore, čak i po cijenu vlastitog života“, saopštili su iz SSU-a.
Po dolasku u Kijev krajem maja, osumnjičeni je iznajmio stan u kompleksu gdje je navodno boravio Filimonov. Dobio je zadatak da ga prati, snima njegovo kretanje, fotografiše zgradu i šalje GPS lokacije.
Nakon jedne serije ruskih napada na Kijev, FSB je pokušao predstaviti Filimonova kao odgovornog za navođenje udara, dodatno ubjeđujući regrutovanog atentatora u opravdanost cilja.
U nastavku operacije, dobio je lokaciju skrovišta s oružjem – puškom AK-74 – na periferiji Kijeva. Konačni zadatak: likvidacija ukrajinskog vojnog komandanta.
Međutim, ukrajinska služba je u potpunosti dokumentovala njegove aktivnosti i pripreme. Atentator je uhapšen dok je napuštao stan s oružjem. Kod njega je pronađen telefon kojim je komunicirao s nalogodavcima.
Protiv njega je podignuta optužnica prema članu 263. Krivičnog zakona Ukrajine – nezakonito posjedovanje oružja i municije. Istraga o pokušaju atentata i ulozi FSB-a se nastavlja.