24 C
Sarajevo
31.07.2025

Zbog zatvaranja USAID-a sredstva za kontracepiju vrijedna 10 miliona dolara bi mogla biti uništena

Kontracepcijska sredstva vrijedna 10 miliona dolara, koja se nalaze u skladištima u Evropi, suočavaju se s uništenjem nakon zatvaranja USAID-a, ključne američke humanitarne agencije. Istovremeno, globalne zdravstvene grupe pozivaju na preraspodjelu.

Kontracepcijska sredstva, koja je finansirao SAD, mjesecima stoje uskladištena u Belgiji te se suočavaju se s uništenjem usred kontroverze oko toga da li se mogu sačuvati za distribuciju onima kojima je potrebna.

Kontracepcijski proizvodi su prvobitno bili namijenjeni distribuciji zemljama s nižim prihodima.

- OGLAS -

Nakon raspuštanja USAID-a, čiji je cilj bio poboljšanje zdravlja, smanjenje siromaštva i promocija ljudskih prava i demokratije u zemljama s niskim prihodima, mnogi međunarodni projekti i partnerstva su napušteni.

Trenutni plan američke vlade za kontracepcijska sredstva je da ih spali, uprkos tome što im je rok trajanja između 2027. i 2031. godine.

- Advertisement -

Ovo nije prvi put da se američka vlada odlučila za tako drastično rješenje. Nakon smanjenja budžeta, zalihe hrane koje su mogle nahraniti 3,5 miliona ljudi tokom mjesec dana navodno su ostavljene da truhnu u skladištima širom svijeta, što je dokumentovao Reuters.

Odluka o uništavanju zaliha kontracepcije izazvala je oštre kritike grupa civilnog društva.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA