Pooštravanje kazni za odbijanje testa na drogu: Novčana kazna do 1.000 KM i mogućnost privođenja

Policajci će sada imati pravo da privedu i zadrže vozača pod uticajem droge dok ne prestane dejstvo narkotika, najduže do 12 sati
- Advertisement -

Poslanik Saša Magazinović najavio je pooštravanje kazni za odbijanje testa na drogu u saobraćaju u Bosni i Hercegovini. Prema njegovim riječima, predloženo je povećanje novčane kazne s dosadašnjih 400 na 1.000 KM, uz uvođenje mogućnosti privođenja vozača koji odbije testiranje na narkotike.

Policajci će sada imati pravo da privedu i zadrže vozača pod uticajem droge dok ne prestane dejstvo narkotika, najduže do 12 sati. Ova mjera je do sada važila samo za vozače pod dejstvom alkohola.

- OGLAS -

Magazinović je podsjetio na podatke prema kojima većina vozača odbija testiranje na narkotike, a za to su dosad dobijali samo novčanu kaznu. Naime, od 356 vozača koje je sarajevska policija htjela testirati, 336 ih je odbilo test, dok je samo 20 bilo pozitivno na narkotike.

- OGLAS -

Cilj novog zakonskog prijedloga nije represija, već uklanjanje potencijalno opasnih vozača sa cesta i zaštita sigurnosti svih učesnika u saobraćaju. Zakon je trenutno u proceduri.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA