Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine spektakularnom pobjedom protiv Gruzije rezultatom 84:76 ostvarila je najveći uspjeh posljednjih decenija i plasirala se u nokaut-fazu Eurobasketa.
Nakon goreg ulaska na Eurobasket, sjajni izabranici Adisa Bećiragića otvorili su sebi vrata osmine finala pobjedom nad Grčkom, a onda sve začinili pobjedom nad Gruzijom u direktnom okršaju za prolazak dalje.
BiH je odlično ušla u duel i upisala tri trojke u prvih pet napada. Generalno, šut za tri poena radio je kao nikada ranije, a u prvom poluvremenu pogodili smo ih čak osam.
Tokom cijelog prvog poluvremena briljirao je Edin Atić. Slušao ga je šut, pogodio je dvije trojke i još dva šuta iz igre, te tako predvodio naše košarkaše.
Slušala nas je i igra u odbrani, pa smo limitirali Tornikea Shengeliju na samo dva poena. Ključnu seriju u prvom poluvremenu napravili smo sredinom druge četvrtine kada su Gruzijci prišli na četiri poena.
Vezali smo trojke, a onda otišli na velikih trinaest poena prednosti (44:31). Na poluvrijeme se otišlo sa plus dvanaest za naš tim.
Na startu treće dionice ponovo su nas držale u igri trojke, ali ovoga puta novog junaka. Dvije je odmah pogodio John Roberson i prednost je otišla na dotad maksimalnih petnaest poena prednosti (56:41).
Nažalost, Gruzijci su se počeli vraćati u igru u finišu treće četvrtine. Mamukelashvili je vezao dvije trojke, a do samog odlaska na posljednju kratku pauzu između treće i četvrte četvrtine stigli su nas na pet poena. Četvrta četvrtina protekla je u rovovskoj borbi i pravoj drami. Gruzijci su došli i do poravnanja 69:69.
Ključni momenti u finišu utakmice bili su trojka Aleksandra Lazića. Pogodio je za plus devet na tri minute prije kraja i to je značilo da imamo nešto lakšu završnicu.
Uspjeli smo na kraju sačuvati prednost i upisati trijumf za prolazak grupe i plasman u nokaut-fazu Evropskog prvenstva.
Još uvijek nije poznato hoćemo li dalje proći sa četvrte ili treće pozicije. Potrebna nam je pobjeda Grčke nad Španijom kako bismo bili treći.