20 C
Sarajevo
17.09.2025

Predmet “Demokratija i ljudska prava” uklonjen iz školskog programa u RS-u

Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a nije objasnilo razloge ovakve odluke

Ministarstvo prosvjete i kulture RS donijelo je novi Pravilnik o nastavnom planu i programu za osnovno obrazovanje kojim se predmet “Demokratija i ljudska prava” ukida kao samostalan te će se izučavati u sklopu drugih nastavnih predmeta.

Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a nije objasnilo razloge ovakve odluke i na osnovu čega smatraju da je dovoljno da djeca o demokratiji uče u sklopu drugih predmeta, koji nisu ni navedeni.

Učenici su se kroz ovaj nastavni predmet upoznavali s pojmovima poput slobode, pravde, jednakosti.

- OGLAS -

Ovim povodom je reagovala i zastupnica PDP-a u Narodnoj skupštini RS (NSRS) Tanja Vukomanović koja je oštro kritikovala ovu odluku.

“‘Nosite se vi i vladavina prava’ postaje program ove vlasti i on se, sudeći po svemu, ozbiljno i sistemski, sprovodi već duže vremena. Umjesto da mladima otvore oči, oni posve im zatvaraju horizont. Demokratija i ljudska prava se izbacuju iz škola, ali dolaze naljepnice političara i promocija poslušnosti kao vrhovna vrijednost. Iskreno, nismo od ove vlasti očekivali čuda i obrazovne reforme, ali uvijek iznova iznenadi koliko sistemski rade na uništavanju društva”, navela je Vukomanović.

- Advertisement -

Ističe da nadležni moraju dati odgovore u kojim predmetima će učenici konkretno učiti o ljudskim pravima, slobodi govora i građanskim obavezama.

“Ko je nadležan da garantuje da ti sadržaji ne ostanu samo na papiru, već da zaista uđu u nastavu? Na koji način će biti obezbijeđeno da djeca razumiju svoja prava i da znaju kako ih mogu zaštititi u praksi”, pita Vukomanović.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA