Na svjetskim finansijskim tržištima prošle sedmice zabilježen je blagi pad vrijednosti dolara u odnosu na korpu najznačajnijih valuta. Uzrok tome su napetosti u trgovinskim odnosima između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, kao i očekivanja da će američka centralna banka (Fed) nastaviti snižavati kamatne stope.
Indeks dolara, koji prati vrijednost američke valute prema šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je za 0.3 posto, na 98.54 boda.
Dolar je oslabio i u odnosu na euro za 0.3 posto, pa je kurs eura porastao na 1.1655 dolara. U odnosu na japanski jen, dolar je skliznuo za 0.4 posto, na 150.60 jena.
Trgovinski rat između Kine i SAD-a
Prije desetak dana američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) zaprijetio je uvođenjem stopostotnih carina na kineske proizvode od 1. novembra, kao i drugim trgovinskim mjerama, nakon što je Kina ograničila izvoz rijetkih zemnih minerala.
Iako je Kina najavila protumjere, posljednjih dana Tramp je donekle ublažio svoju retoriku, što je unijelo određenu dozu neizvjesnosti na tržišta.
Problemi u bankarskom sektoru i kamatna politika
Dodatni pritisak na dolar dolazi zbog signala o mogućim problemima u američkim regionalnim bankama.
Očekuje se da će američki Fed, nakon što je već smanjio kamate u septembru, do kraja godine to učiniti još dvaput, po 0.25 postotnih bodova, s obzirom da tržište rada u SAD-u pokazuje znakove slabosti.
Smanjivanjem kamatnih stopa u SAD-u, razlika između kamata u toj zemlji i eurozoni dodatno će se smanjiti, posebno jer je Evropska centralna banka u protekloj godini srezala kamate agresivnije nego američki Fed.
Euro je takođe ojačao zahvaljujući djelimičnom smirivanju političke krize u Francuskoj, nakon što je vlada neočekivano podnijela ostavku, što je prethodno izazvalo potrese na evropskom tržištu.