U Briselu će danas početi dvodnevna sjednica Evropskog vijeća, tijela Evropske unije koje okuplja premijere i predsjednike svih zemalja članica. Riječ je o redovnom zasjedanju koje se održava na šestomjesečnoj bazi, a tokom kojeg se raspravlja o smjeru budućih politika EU.
Jedna od glavnih tema ovog zasjedanja je proširenje Evropske unije, a u zaključcima će biti objavljen i izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine. Dok će zemlje poput Albanije i Crne Gore dobiti izrazito pozitivnu ocjenu, BiH se suočava s očekivanim kritikama.
Od naše zemlje se očekivalo da do ovog samita ostvari konkretan napredak i otvori pristupne pregovore o članstvu u EU. To je uključivalo usvajanje dva ključna zakona (o VSTV-u i Sudu BiH) i imenovanje glavnog pregovarača. Budući da do toga nije došlo, izvještaj iz Brisela će se fokusirati na opstrukcije, blokade i spore reforme, uz nekoliko pohvala. U zaključcima se navodi da je povlačenje neustavnih zaključaka u NSRS ‘korak ka deeskalaciji’ u BiH.
Osim pitanja proširenja, tokom sjednice Evropskog vijeća biće razmatrane i druge važne teme, uključujući situaciju u Ukrajini, trgovinske sporazume i aktuelna pitanja vezana za Evropsku uniju.