DOKAZ DA JE DODIK ODSTRANJEN: Evo kome je Putin sve čestitao novogodišnje blagdane, entitet RS “izbrisan” s mape

Na objavljenom spisku, međutim, nema nijednog zvaničnika iz Bosne i Hercegovine.
Iako u BiH, prvenstveno u entitetu RS, postoje političke strukture koje se hvale bliskim odnosima s Rusijom, očigledno je da to nije bilo dovoljno za uključivanje u ovaj diplomatski protokol na državnom nivou.
- Advertisement -

Ruski predsjednik Vladimir Putin uputio je tradicionalne novogodišnje čestitke šefovima stranih država i vlada, a spisak primatelja i ove godine jasno iscrtava geopolitičku mapu saveznika Kremlja. Na objavljenom spisku, međutim, nema nijednog zvaničnika iz Bosne i Hercegovine.

Četvrtu godinu zaredom, Putin je ignorisao veliku većinu evropskih lidera, a praznične poruke iz Moskve stigle su samo na adrese onih koji se smatraju bliskim partnerima ili onima koji vode politiku suprotnu većinskom stavu Evropske unije.

Kada je riječ o našem regionu i Evropi, izuzeci od ruske izolacije su premijeri Mađarske i Slovačke, Viktor Orban i Robert Fico, te predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić. Njima je Putin srdačno čestitao nadolazeće praznike.

- OGLAS -

S druge strane, na objavljenom spisku čestitki nema niti jednog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, niti drugih državnih zvaničnika.

Nepostojanje predstavnika Bosne i Hercegovine na listi može se tumačiti kao jasan pokazatelj marginalne važnosti koju Moskva trenutno pridaje formalnim odnosima sa našom državom. Iako u BiH, prvenstveno u entitetu RS, postoje političke strukture koje se hvale bliskim odnosima s Rusijom, očigledno je da to nije bilo dovoljno za uključivanje u ovaj diplomatski protokol na državnom nivou.

- OGLAS -

Najzvučnija promjena u odnosu na prethodnu godinu je povratak Sjedinjenih Američkih Država na listu “prijateljskih” gestova. Nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, Moskva je promijenila retoriku, pa je Putin američkom predsjedniku uputio čestitku, što nije bio slučaj s njegovim prethodnikom.

Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, potvrdio je da je Putin Trumpu čestitao i Božić 25. decembra, a sada i Novu godinu, signalizirajući želju za “poboljšanjem međusobnih odnosa”.

- OGLAS -

Lideri Velike Britanije, Francuske, Njemačke i drugih zapadnih zemalja, koje Moskva smatra “neprijateljskim državama”, ponovo su izostavljeni. Jedini izuzetak iz Njemačke je bivši kancelar Gerhard Schröder, dugogodišnji Putinov prijatelj, kojem je čestitka uredno poslana.

Ostatak spiska potvrđuje okretanje Rusije prema partnerima u Aziji, Africi i Latinskoj Americi. Putin je praznike čestitao kineskom predsjedniku Xiju Jingpingu, turskom lideru Recepu Tayyipu Erdoganu, te indijskom premijeru Narendri Modiju.

Među onima koji su dobili čestitki našli su se i sjevernokorejski vođa Kim Jong Un, papa, kao i predsjednici Brazila, Venecuele, Kube, Bjelorusije i Azerbejdžana. Ovaj selektivni pristup još jednom potvrđuje da Kremlj prazničnu diplomatiju koristi isključivo kao alat za potvrđivanje lojalnosti svojih saveznika.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA