Bosanskohercegovački karikaturista Šukrija Meholjić i u novim karikaturama precizno secira stvarnost Bosne i Hercegovine, podvlačeći paralelu između holokausta i genocida nad srebreničkim Bošnjacima. Najveći relativizator jeste upravo Milorad Dodik.
Karikatura Šukrije Meholjića snažan je vizuelni komentar koji jasno ukazuje na licemjerje u odnosu prema zločinima protiv čovječnosti, odnosno genocid.
U formi slomljenog srca, autor suprotstavlja dva mjesta kolektivne traume: “Auschwitz” i Srebrenicu. S jedne strane odaje se počast žrtvama holokausta, dok se s druge strane negira ili relativizira genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine.
Autor ove karikature, Šukrija Meholjić, Srebreničanin je sa norveškom adresom, a dosad je održao preko dvadeset samostalnih izložbi. Dobitnik je specijalnog priznanja stručnog žirija za svoje radove na Međunarodnom takmičenju karikatura o srebreničkom genocidu u Turskoj. Njegove su karikature jedan vid opomene za genocid nad Bošnjacima, kao i dio njegove borbe protiv plasiranja neistine.
BONUS VIDEO