Zelenski spreman na direktan susret s Putinom, Ukrajinci tvrde da su se Rusi promijenili

Ovu informaciju potvrdio je šef ukrajinske diplomatije, Andrij Sybiha.
- Advertisement -

U pregovorima između Ukrajine i Rusije održanim u Abu Dhabiju postignut je značajan napredak, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski spreman je za direktan susret s ruskim liderom Vladimirom Putinom kako bi razgovarali o spornim teritorijalnim pitanjima i statusu Nuklearne elektrane Zaporožje.

Ovu informaciju potvrdio je šef ukrajinske diplomatije, Andrij Sybiha, u intervjuu za list Jevropejska pravda, naglasivši da je došlo do “kvalitativne promjene” u pristupu ruske strane.

Sybiha je istakao da su prošlosedmični trilateralni razgovori u UAE-a bili znatno konstruktivniji nego ranije.

- OGLAS -

“Pregovori su veoma složeni, ali možemo konstatovati promjenu u sastavu ruske delegacije. To su drugi ljudi i više nije bilo onih pseudohistorijskih predavanja. Razgovori su bili veoma fokusirani”, izjavio je Sybiha.

Uprkos napretku, ključne tačke spoticanja i dalje su teritorijalna pitanja. Ukrajina insistira na rješavanju na osnovu trenutne linije fronta, dok Rusija traži povlačenje ukrajinskih snaga iz neokupiranih dijelova Donjecke oblasti.

- OGLAS -

Također, status okupirane elektrane ostaje prioritet koji Zelenski želi lično raspraviti s Putinom. Mirovni plan od dvadeset tačaka zamišljen je kao bilateralni dokument. Prema Sybihinim riječima, Ukrajina bi potpisala sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama, a SAD bi odvojeno potpisale sporazum s Rusijom.

Izvori agencije Reuters navode da su Sjedinjene Države jasno poručile Kijevu da je pristanak na mirovni sporazum uvjet za dobijanje američkih sigurnosnih garancija. U ovom procesu Evropa bi igrala ulogu sugaranta sigurnosti, dok bi SAD služile kao glavna poluga tih garancija.

- OGLAS -

Zanimljiv detalj planiranog dokumenta je i cilj da Ukrajina postane članica Evropske unije do 2027. godine. Iako EU nije direktna strana u pregovorima, Sybiha vjeruje da će se pronaći način da Brisel prihvati ovaj dio plana.

“Uvjeren sam da ćemo naći rješenje za ovo pitanje”, zaključio je ukrajinski ministar, naglasivši da je put do konačnog mira i dalje predmet intenzivnih pregovora.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA