Od izbijanja sukoba u Iranu 28. februara, Turska je podigla sve svoje odbrambene i državne kapacitete na najviši nivo pripravnosti. Predsjednik Recep Tayyip Erdogan poručio je da su sve jedinice mobilisane kako bi se Turska zaštitila od regionalnog „požara“, naglasivši da je mir 86 miliona građana apsolutni prioritet.
„Naš primarni cilj je da sačuvamo zemlju od ovog sukoba. Turska stoji na strani pravde i međunarodnog prava, a rješenje vidimo isključivo kroz dijalog“, izjavio je Erdogan. On je otkrio da Ankara sprovodi intenzivnu diplomatiju te da je već razgovarao sa 16 svjetskih lidera kako bi se pronašao izlaz iz krize.
Poseban akcenat stavljen je na zaštitu vazdušnog prostora koji se prati 24/7 uz pomoć borbenih aviona F-16, sistema za rano upozoravanje i aviona-tankera. Iako situacija u regionu eskalira, Erdogan uvjerava javnost da na tri granična prelaza s Iranom nema gužvi ni problema, dok je energetska stabilnost osigurana ranijim ugovorima i investicijama.
Predsjednik je poslao i oštru poruku onima koji povlače provokativne poteze: „Uprkos našim upozorenjima, poduzimaju se koraci koji narušavaju prijateljstvo s Turskom. Niko ne treba upasti u zamku cionističke mreže koja pokušava okrenuti brata protiv brata.“
Finansijski sistem Turske je, prema Erdoganovim riječima, spreman da apsorbuje sve rizike, uz rezerve Centralne banke koje iznose oko 200 milijardi dolara. Turska će nastaviti koordinaciju s NATO-om i saveznicima, ali uz jasan stav da se ne smije dopustiti nanošenje bola turskoj naciji niti bacanje sjenke na hiljadugodišnje veze s Iranom.