Ujedinjeni Arapski Emirati i kupci njihove nafte posljednjih sedmica slali su tankere kroz Hormuški moreuz s isključenim lokacijskim signalima, pokušavajući izvući naftu zarobljenu u Zaljevu zbog rata na Bliskom istoku, objavio je Reuters u ekskluzivnom izvještaju.
Prema izvorima iz industrije i podacima o kretanju brodova, tankeri su plovili s isključenim AIS transponderima, koji šalju podatke o lokaciji broda. Cilj je bio smanjiti rizik da ih uoče iranske snage tokom prolaska kroz Hormuški moreuz, jedan od najvažnijih energetskih prolaza na svijetu.
Količine su znatno manje od uobičajenog izvoza UAE prije američko-izraelskog rata s Iranom, ali pokazuju koliki su rizik Abu Dhabi i kupci spremni preuzeti kako bi pokrenuli prodaju nafte blokirane u Zaljevu.
Reuters navodi da je državna kompanija ADNOC u aprilu uspjela izvesti najmanje četiri miliona barela sirove nafte Upper Zakum i dva miliona barela nafte Das na četiri tankera iz terminala unutar Zaljeva. Dio tereta prebačen je s broda na brod, takozvanim STS transferima, prije nego što je nafta nastavila put prema rafineriji u jugoistočnoj Aziji. Dio je iskrcan u skladište u Omanu, dok su drugi tankeri išli direktno prema rafinerijama u Južnoj Koreji.
ADNOC nije komentarisao Reutersov izvještaj.
Hormuški moreuz nalazi se između Irana i Omana i kroz njega inače prolazi oko petine globalne trgovine naftom i gasom. Nakon američko-izraelskih napada na Iran, koji su počeli 28. februara, Teheran je, prema Reutersu, efektivno ograničio prolaz kroz moreuz za izvoz koji nije iranski. Istovremeno, američka blokada posljednjih sedmica zaustavila je iranski izvoz, što je doprinijelo rastu cijena nafte iznad 100 dolara po barelu.
Reuters navodi da je rizik dodatno naglašen kada je UAE u ponedjeljak optužio Iran da je dronovima napao prazan ADNOC-ov tanker Barakah koji je prolazio kroz Hormuz.
Jedan od primjera je tanker Hafeet, koji je 7. aprila ukrcao dva miliona barela Upper Zakuma, izašao iz moreuza 15. aprila, a teret je potom prebačen na grčki tanker Olympic Luck i poslan u Maleziju.
UAE, prema Reutersu, namjerava nastaviti prodaju nafte iz terminala unutar Hormuza, uključujući transfere u lukama izvan Zaljeva, poput Fujairaha i Sohara u Omanu.