Na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija visoki predstavnik Christian Schmidt podnijet će svoj posljednji izvještaj o Bosni i Hercegovini.
Schmidt će predstaviti 69. izvještaj generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu o statusu provedbe mira u Bosni i Hercegovini. Ovaj izvještaj pokriva period od 16. oktobra 2025. do 15. aprila 2026. godine.
Schmidt u izvještaju UN-u: “Cilj narativa o trećem entitetu i napadu islama na hrišćanstvo je podjela BiH”
U izvještaju se ističe da je ukupna sigurnosna situacija u BiH stabilna, ali krhka te da su nam još uvijek potrebni institucija Ureda visokog predstavnika i EUFOR.
Podsjećamo, Schmidt je iznenada objavio da napušta poziciju visokog predstavnika, ali bi, prema navodima, trebao ostati na funkciji dok ne bude imenovan njegov nasljednik. Do ostavke je, prema informacijama brojnih diplomatskih izvora, došlo zbog pritiska američke administracije.
Šefica diplomatije Evropske unije, Kaja Kallas, poručila je da novog visokog predstavnika može imenovati Vijeće za implementaciju mira (PIC) na sjednici u junu. Rusija i političari iz RS-a insistiraju na tome da visokog predstavnika može imenovati samo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija.