Rubio najavljuje historijski dogovor: “Dobre vijesti u narednim satima”

Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je da bi tokom nedjelje mogao biti objavljen sporazum s Iranom koji bi formalno okončao rat na Bliskom istoku.
- Advertisement -

Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je da bi tokom nedjelje mogao biti objavljen sporazum s Iranom koji bi formalno okončao rat na Bliskom istoku.

– Mislim da možda postoji mogućnost da u narednih nekoliko sati svijet dobije dobre vijesti – rekao je Rubio novinarima u Nju Delhiju, tokom svoje prve posjete Indiji.

On je naveo da bi se novim sporazumom trebala adresirati zabrinutost Sjedinjenih Američkih Država u vezi s Hormuškim moreuzom, koji je Iran djelimično blokirao kao odgovor na američko-izraelske napade.

- OGLAS -

Prema njegovim riječima, dogovor bi pokrenuo proces koji bi, kako je istakao, doveo do cilja američke administracije – svijeta u kojem ne postoji strah od iranskog nuklearnog oružja.

Njegove izjave uslijedile su nakon što je američki predsjednik Donald Trump ranije saopćio da je prijedlog koji uključuje ponovno otvaranje Hormuškog moreuza “u velikoj mjeri dogovoren”.

- OGLAS -

– Sporazum je u velikoj mjeri usaglašen, uz završno potvrđivanje između Sjedinjenih Američkih Država, Islamske Republike Iran i drugih uključenih zemalja – napisao je Trump na platformi Truth Social.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA