Centralna komadna američke vojske (CENTCOM) podijelilo je na društvenim mrežama videosnimak koji, kako tvrde, prikazuje sinoćnji udar na Iran.
Na videu, koji je označen kao javno dostupan (“unclassified”), vide se eksplozije i dim koji se podiže, ali sam cilj napada nije jasno prepoznatljiv.
Ovo je prvi američki napad otkad su dvije države potpisale Memorandum o razumijevanju. Spomenuti dokument, poznat i kao Islamabadska deklaracija, potpisali su predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump i iranski predsjednik Masoud Pezeshkian.
Njime je dogovoren hitan i trajan prekid vojnih operacija na svim ratištima, uključujući i Liban.
Sporazum definira prekid američke pomorske blokade iranskih luka i ponovno otvaranje Hormuškog moreuza za slobodnu i sigurnu plovidbu trgovačkih brodova.
SAD se obavezao izdati privremene dozvole za izvoz iranske nafte na svjetsko tržište te pokrenuti odmrzavanje iranske imovine u inozemstvu.
Memorandum služi kao okvirni politički temelj za pregovore koji bi u roku od 60 dana trebali dovesti do konačnog i sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, uključujući i rješavanje pitanja iranskog nuklearnog programa, prenosdi Index.hr.
Međutim, novi sukob uslijedio je nakon onog što su SAD navele kao odmazdu za iranski napad na trgovački brod u Hormuzu.
Iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) oglasila se saopćenjem u kojem je za novu eskalaciju i sinoćnje napade okrivila “američki režim koji krši sve sporazume”.
Prema njihovim tvrdnjama, SAD je izveo zračni udar na iransku obalu “pod izgovorima o brodu koji je koristio neovlaštenu rutu u Hormuškom tjesnacu”.
IRGC navodi da je njihova mornarica odmah uzvratila udarac i pogodila američke vojne položaje u regiji, no zasad nisu naveli nikakve detalje o metama ili šteti.
“Ako se agresija ponovi, naš će odgovor biti znatno opsežniji od ovoga”, zaprijetio je IRGC.
Ništa manje oštar nije bio i američki potpredsjednik JD Vance, poručivši da ako se Iran “ne slaže s time kako se primjenjuje Memorandum o razumijevanju, mogu podići telefonsku slušalicu”.
“Međutim na nasilje će se odgovoriti nasiljem”, naglasio je Vance u objavi na mreži X.
Na društvenim mrežama se oglasio Ebrahim Azizi, šef odbora za nacionalnu sigurnost iranskog parlamenta, tvrdeći da je “SAD još jednom napao Iran usred pregovora”.
“Ovo nepromišljeno kršenje primirja će, kao i uvijek, dovesti do njihovog povlačenja i žaljenja. Prebacivanje krivice više ne prolazi”, naveo je Azizi.