“Kraljevska svijeća” raste svuda, a mnogi ne znaju za šta se tradicionalno koristi

Nekada je bilo drugačije, kraljevska svijeća čuvala se u kućnoj apoteci i koristila u različitim narodnim pripravcima.
- Advertisement -

Visoka stabljika i zlatnožuti cvjetovi čine divizmu jednom od biljaka koju je teško ne primijetiti, ali većina ljudi danas samo prođe pored nje. Nekada je bilo drugačije, kraljevska svijeća čuvala se u kućnoj apoteci i koristila u različitim narodnim pripravcima.

Najpoznatija je tradicionalna upotreba divizme kod suhog kašlja i nadraženog grla, a njeni cvjetovi stoljećima su se sušili i koristili za pripremu čaja. Evropska agencija za lijekove navodi upravo tradicionalnu primjenu kod nadraženog grla povezanog sa suhim kašljem i prehladom.

- OGLAS -

Biljka koju mnogi smatraju korovom

Divizma raste na sunčanim livadama, proplancima i drugim otvorenim mjestima. Može narasti veoma visoko, a kada procvjeta, njena stabljika sa žutim cvjetovima zaista podsjeća na svijeću.

- OGLAS -

Upravo zbog svog izgleda dobila je nadimak kraljevska svijeća.

U narodnoj medicini najviše su se cijenili njeni cvjetovi. Sušili su se i čuvali, a od njih se pripremao čaj.

Biljne sluzi koje se nalaze u cvijetu jedan su od razloga zbog kojih se divizma tradicionalno povezuje s umirivanjem nadraženog grla.

A šta je s bolnim zglobovima i varenjem?

Divizma se u tradicionalnoj upotrebi spominje i u različitim pripravcima za bolne zglobove, najčešće za vanjsku primjenu.

- OGLAS -

Spominje se i u narodnim receptima za pojedine probavne tegobe, ali za ove namjene nema dovoljno kvalitetnih kliničkih dokaza da bi se biljka mogla smatrati lijekom.

Zato je najpoznatija tradicionalna namjena divizme ipak – kašalj i nadraženo grlo.

Kako se pravi čaj od divizme?

Potrebni su samo osušeni cvjetovi divizme i vrela voda.

Cvjetove prelijte vrućom vodom, ostavite nekoliko minuta, a zatim napitak veoma dobro procijedite.

To je važno jer divizma ima sitne dlačice koje mogu dodatno iritirati grlo.

Čaj se tradicionalno pije topao, posebno kada se pojave osjećaj grebanja u grlu i suhi kašalj.

Ne berite je kraj prometnih cesta

Ako je pronađete u prirodi, nemojte je brati neposredno uz prometnu saobraćajnicu niti na mjestu koje može biti tretirano pesticidima.

Također, samoniklu biljku koristite samo ako ste potpuno sigurni da ste je pravilno prepoznali.

Iako ima dugu tradiciju upotrebe, divizma nije zamjena za ljekara ili propisanu terapiju. Kod dugotrajnog ili jakog kašlja, temperature, bola u grudima ili otežanog disanja potrebno je potražiti stručnu pomoć.

Možda je baš zato vrijeme da ovu zaboravljenu „kraljevsku svijeću“ ponovo pogledamo drugim očima, jer ono što danas izgleda kao običan korov nekada je imalo svoje mjesto u gotovo svakoj kućnoj apoteci.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA