Direktorica Sektora privrede Vanjskotrgovinske komore BiH Ognjenka Lalović je navela da bh. peradarstvo i dalje bilježi suficit u razmjeni, što znači da bi otvaranje novih tržišta dodatno poboljšalo vanjskotrgovinsku strukturu.
Istakla je da je Hrvatska ranije bila jedno od najvažnijih izvoznih tržišta te da su se peradari nakon gubitka tog tržišta morali okrenuti zemljama CEFTA-e koje sada čine 90 posto bh. izvoza.
Direktor Ureda za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba je podsjetio na to da su nakon preporuka Direktorata za hranu i zdravlje Evropske unije sačinili Akcioni plan za njihovo provođenje te da je još preostalo da Evropska komisija dozvoli BiH izvoz peradi i proizvoda od mesa peradi.
Dodao je da se to najranije može desiti u decembru ili naredne godine.
– Kada Bosna i Hercegovina dobije dozvolu za izvoz, Ured za veterinarstvo BiH će upisivati objekte koji ispunjavaju standarde Unije, u početku će to najvjerovatnije biti dvije klaonice i četiri objekta za preradu mesa – rekao je Kalaba.
Direktor Odjela za ekonomski razvoj Misije USAID-a u BiH Andrew Boegel je precizirao da je uvoz peradi i proizvoda od mesa peradi u Hrvatsku od 2012, otkad je to tržište zatvoreno za BiH, porastao za čak 300 posto.
Prema njegovim riječima, kada to tržište bude ponovo otvoreno za bh. predare, oni će imati priliku povećati svoj izvoz i time stvoriti nova radna mjesta za proizvođače u BiH.
Okrugli sto je organizovala Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, u saradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom i Koordinacijskim tijelom živinara/peradara BiH.