U Banjaluci, Trebinju i na Palama za danas su najavljeni mirni skupovi građana zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori.
Nekoliko desetina Trebinjaca okupilo se jučer na Klobuku, u blizini graničnog prelaza sa Crnom Gorom, kako bi poslali riječi podrške Srbima u toj državi nakon izglasavanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, prenosi BHRT.
Okupljeni su pozvali sve Hercegovce da danas u 18.00 časova dođu na moleban u Saborni hram u Trebinju, a nakon toga da se okupe na gradskom trgu.
Udruženje građana “Petrićevac” pozvalo je građane da se u podne okupe ispred Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci kako bi zapalili svijeće u znak podrške pravoslavnom narodu u Crnoj Gori. Iz ovog udruženja su poručili da Zakon o slobodi vjeroispovijesti ide na štetu Srpske pravoslavne crkve (SPC) i srpskog naroda u Crnoj Gori.
Mirni skup podrške Srbima koji “brane” svetinje Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, biće održan i na Palama, najavio je Miloš Kovač, jedan od organizatora skupa.
Kovač je pojasnio da skup samoinicijativno organizuju vjernici uz blagoslov sveštenstva paljanske parohije.
Okupljanje će biti održano ispred hrama Sabora Svetog arhangela Gavrila u 11.55 časova.
Podsjećamo, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović jučer je potpisao Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. Ovaj zakon je, nakon incidenata u Skupštini Crne Gore, usvojen u četvrtak naveče glasovima vladajuće koalicije i SDP-a.
Zakonom je predviđeno da su državna svojina vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore koji su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, a za koje nema dokaza o pravu svojine vjerskih zajednica.
Precizirano je da će se u pogledu postojanja dokaza o činjenicima primjenjivati dokazna sredstva i pravila dokazivanja u skladu sa Zakonom o upravnom postupku i supsidijarno Zakonom o praničnom postupku.
Trojici poslanika DF-a, koji su privedeni zbog incidenta u parlamentu, juče je ukinut pritvor nakon žalbe njihovih advokata.