20 C
Sarajevo
07.07.2025

Švicarska: Za homofobiju do 3 godine zatvora

Švicarci su danas uvjerljivom većinom podržali zakon koji zabranjuje diskriminaciju na temelju spolne orijentacije, pokazuju prve projekcije.

Zakon je podržalo 62 posto glasača tokom glasanja na referendumu koji je završen u podne po lokalnom vremenu.

 

- OGLAS -

 

Novim zakonom se proširuje postojeći zakon protiv diskriminacije i na spolnu orijentaciju.

- Advertisement -

Protiv reforme kaznenog zakona usvojene 2018. pobunili su se konzervativni i populistički krugovi, koji su upozoravali na cenzuru i kršenja slobode izražavanja.

Druge stranke su ocijenile nedovoljnom zaštitu protiv diskriminacije na temelju spolne orijentacije i pozvale građane da kažu “da” reformi.

 

Novi zakon kažnjava javno omalovažavanje i diskriminaciju bilo koje osobe na temelju njezine spolne orijentacije ili bilo koji stav usmjeren na poticanje mržnje pisanim putem, u govoru, fotografijama ili gestama. Drugim riječima, za homofobiju se može dobiti do tri godine zatvora.

Restorani, hoteli, prijevozne tvrtke, kina ili bazeni neće moći onemogućiti pristup osobama zbog njihove spolne orijentacije. 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA