Ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Ujedinjenim nacijama (UN) Kelly Craft izjavila je danas da će SAD nastaviti koordinirano djelovati sa Turskom na rješavanju krize u sirijskom Idlibu u kojem je zbog napada raseljeno blizu 900.000 civila, javlja Anadolu Agency (AA).
Craft je na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a kazala da Washington nedvosmisleno odbacuje tvrdnje ruskih zvaničnika koji lažno okrivljuju Tursku za eskalaciju nasilja na sjeverozapadu Sirije.
“SAD će nastaviti koordinirano djelovati sa Turskom na diplomatskom planu kako bi se obnovilo primirje u deeskalacijskoj zini Idlib i kako bi se snage Assadovog režima vratile na sporazum koji je u Sočiju postignut 2018. godine“, kazala je Craft.
Ona je kazala da američki predsjednik Donald Trump želi vidjeti da Rusija okonča podršku snagama Assadovog režima.
“Nema sumnje da su Assadov režim i Rusija, a ne Turska, odgovorni za orkestriranje i izvođenje militarističke ofanzive u Idlibu“, poručila je Craft.
Craft je dalje kazala da SAD podržava legitimna prava i razumije zabrinutost Turske koja snosi najveći teret pomoći sirijskim izbjeglicama i koja je suočena s mogućim novim izbjegličkim valom iz Idliba.
Uporedo s tim, ambasadori SAD-a, Velike Britanije i Njemačke pozvali su režim sirijskog predsjednika Bashara al-Assada da okonča napade na posmatračke punktove turskih snaga u Idlibu.
Izaslanik Njemačke u UN-u Christoph Heusgen izrazio je zabrinutost zbog napada na turske posmatračke punktove u Idlibu.
“Tražimo od sirijskog režima da obustavi napade na turske snage i da hitno smiri tenzije u deeskalacijskoj zoni“, poručio je Heusgen.
I ambasadorica Velike Britanije u UN-u Karen Pierce je kazala da napadi na posmatračke punktove Turske moraju hitno prestati.
“Turska se zalaže za mirno rješenje krize u Idlibu i nosi teret zbrinjavanja 3,5 miliona sirijskih izbjeglica“, kazala je Pierce.