– Želimo uspostavu i očuvanje dobrih odnosa sa svim našim susjedima, ali rješenje pitanja Nagrono-Karabaha je prijeko potreban uvjet za uspostavu odnosa s Armenijom -, izjavio je turski predsjednik u televizijskom govoru u Bakuu.
– U toj aferi prije svega okupatori trebaju učiniti prvi korak -, dodao je.
Nagorno-Karabah, ili Gorski Karabah, enklava je većinom nastanjena Armencima koju su sovjetske vlasti 1921. pripojile Azerbajdžanu, a jednostrano je proglasila neovisnost 1991. uz podršku Armenije.
Turska je 1993. zatvorila svoju granicu s Armenijom iz solidarnosti s Azerbajdžanom i zbog mjera odmazde za podršku Erevana armenskim separatistima.
Međunarodna zajednica smatra da je ta regija dio Azerbajdžana.
Česti sukobi
Rat između etnički turskih Azera i Armenaca Karabaha izbio je 1988. Bez obzira na prekid vatre potpisan 1994., tamo su česti oružani sukobi.
Turska je izjavila da je spremna na “novu stranicu” s Armenijom nakon izjava novog armenskog premijera Nikola Pashinyana, koji je spominjao moguću uspostavu diplomatskih odnosa između dviju zemalja.
Prije izbora Pashinyana, Erevan je početkom marta opozvao dogovore o normalizaciji s Turskom, optuživši Ankaru da se ne može “osloboditi svojih stereotipa”.
Dvije zemlje spore se oko pitanja masakra Armenaca koje su počinili osmanski Turci 1915.-1917. Armenija te masakre naziva genocidom, a Erevan procjenjuje da je ubijeno oko 1,5 miliona ljudi, dok Turska odlučno odbacuje taj termin.