30 C
Sarajevo
14.07.2025

EU se nije držala sporazuma s Turskom u vezi s migracijama

Iako su prošle četiri godine od potpisivanja sporazuma o readmisiji migranata zaključenog između Turske i Evropske unije (EU) 18. marta 2016. godine, EU nije ispunila obaveze proizašle iz tog sporazuma poput uvođenja bezviznog režima, finansijske pomoći za zbrinjavanje izbjeglica te reforme carinske unije.

Iako je sporazum predviđao da EU građanima Turske do kraja juna 2016. uvede bezvizni režim, to nije ispunjeno.

Uvođenje bezviznog režima podrazumijevalo je prethodno ispunjavanje 72 kriterija u okviru mape puta za ukidanje viza. Turska od ukupna 72 kriterija nije ispunila njih šest, a od EU je tražila više fleksibilnosti, budući da je 15. jula iste godine bila na meti pokušaja državnog udara.

- OGLAS -

Pored toga, Turska od EU-a traži i da ispuni obećanje u vezi s finansijskom pomoći u visini od šest milijardi eura.

Iako su troškovi Turske u vezi sa zbrinjavanjem izbjeglica premašili 40 milijardi dolara, EU još u potpunosti nije isplatila ni polovicu od obećanih šest milijardi eura. Sporazum je podrazumijevao aktivaciju fonda u dvije faze i potpunu realizaciju do kraja 2018. godine.

- Advertisement -

Sporazum je predviđao i stavku kojom “EU i sve članice namjeravaju pružanje svake vrste pomoći Turskoj s ciljem poboljšanja sigurnosti i humanitarne situacije u Siriji, posebno kada je riječ o pograničnim područjima. Međutim, izostali su konkretni koraci EU-a.

Nije aktiviran ni program dobrovoljnog održivog povratka, kojim je trebalo osigurati povratak izbjeglica smještenih na teritoriji Turske.

Iako je sporazum predviđao i dinamizaciju procesa u vezi s pristupnim pregovorima za članstvo Turske u EU-u, nova poglavlja nisu otvorena, a sami pregovori su dovedeni do tačke potpune stagnacije.

Turska je uspjela, s druge strane, u okviru ovog sporazuma, da spriječi ilegalne migracije u procentu od oko 97 posto.

Prema podacima UN-a, prije sporazuma, 2015. godine, preko egejskih ostrva je u Evropu prešlo 856 hiljada migranata, dok je taj broj nakon sporazuma 2018. godine iznosio 32.494.

Nakon potpisivanja sporazuma EU-Turska, broj migranata koji stižu na grčka ostrva znatno je smanjen – sa 150.000 mjesečno u ljeto 2015. i 50.000 početkom 2016, na u proseku 3.000 mjesečno danas.

Sporazum o readmisiji predviđa da se svi migranti koji stignu na grčka ostrva s turske obale vrate u Tursku. Na svakog sirijskog izbjeglicu koji bude vraćen u Tursku jedan tražilac azila koji boravi u Turskoj biće premješten na teritoriju EU. 

 
- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA