Futures američkih indeksa dionica naglo su pali u četvrtak nakon što su sveobuhvatne tarife predsjednika Donalda Trumpa na glavne trgovinske partnere povećale strahove od sveobuhvatnog trgovinskog rata koji bi mogao gurnuti globalnu ekonomiju u recesiju.
Globalne dionice su pale, državne obveznice su skočile, a sigurno utočište zlato dostiglo je rekordnu vrijednost dok je Trump uveo 10% tarifu na većinu robe uvezene u Sjedinjene Države, uz znatno veće stope za desetine rivala.
Futures koji prate S&P 500 indeks pali su za 3,26%, futures Dow indeksa pali su za 2,58%, dok su Nasdaq 100 e-minis pali za 3,73%, predvođeni padom dionica velikih tehnoloških kompanija. Dionice Applea pale su za 7,1%, pogođene agregatnom tarifom od 54% na Kinu, bazu za većinu Appleove proizvodnje. Microsoft je pao za 2,2%, a Nvidia za 4,4%.
“Zapanjujuće tarife po zemljama jasno ukazuju na ‘pregovaračku taktiku’, što će držati tržišta na ivici u doglednoj budućnosti”, rekao je Adam Hetts, globalni šef multiimovinskog portfelja u Janus Henderson Investors.
“Vidjeli smo da administracija ima iznenađujuće visok prag za bol na tržištu… sada je veliko pitanje koliko tolerancije ima za stvarnu ekonomsku bol dok se pregovori odvijaju.”
Futures koji prate američki indeks malih kompanija Russell 2000 pali su za 4,5%, naglašavajući zabrinutost za zdravlje domaće ekonomije.
Maloprodajne kompanije su u četvrtak teško pogođene, s Nikeom koji je pao za 9,1% i Walmartom koji je pao za 5,8% nakon što je Trump uveo niz novih tarifa na glavne proizvodne centre, uključujući Vijetnam, Indoneziju i Kinu.
Velike banke poput JPMorgan Chase & Co, Citigroup i Bank of America Corp, koje su osjetljive na ekonomske rizike, pale su za više od 3% svaka.
Sentiment među trgovcima na Wall Streetu već je bio narušen posljednjih sedmica zbog zabrinutosti da će tarife naštetiti američkoj ekonomiji i potaknuti inflaciju.
Trgovci su povećali opklade da će Federalne rezerve smanjiti kamatne stope najmanje tri puta ove godine, s četvrtim smanjenjem do kraja godine kao sve manje nevjerovatnim ishodom.
Investitori s nestrpljenjem očekuju izvještaj o nepoljoprivrednim platama u SAD-u i govor predsjednika Feda Jeromea Powella za naznake o stanju američke ekonomije i perspektivi monetarne politike, navodi Reuters.