Hrvatska narodna banka navodi u saopćenju kako je Vijeće odluku donijelo u skladu s pozitivnom ocjenom Evropske komisije te nakon provedenih procedura i razgovora u Eurogrupi i Evropskom vijeću i uvažavajući mišljenje Evropskog parlamenta i Evropske centralne banke.
Dvojno iskazivanje cijena u kunama i eurima
Četiri mjeseca prije dolaska eura, početkom septembra u Hrvatskoj će početi obvezno dvojno iskazivanje cijena u kunama i eurima. Obaveza dvojnog isticanja cijena trajat će cijelu sljedeću godinu. A od ovog ljeta turisti će već primijetiti ovu pojavu.
Od dvojnog iskazivanja cijena u kunama i eurima pošteđeni su samo prodavači na štandovima i klupama na tržnicama, kiosci, OPG-i i taksisti.
Dakle, to znači da svi oni koji nemaju obavezu isticanja dvostrukih cijena dužni su potrošačima prilikom prodaje roba i usluga ukupni iznos na računu iskazati u kunama i eurima.
Kontaktirali smo Hrvatsku narodnu banku kako bi nam pojasnili gdje i kako možete promijeniti kune u do trenutka kada ih više ne budete mogli potrošiti u Hrvatskoj.
Između ostalog, pojasnili su nam u kojem vremenskom periodu će se moći kune zamijeniti u eure.
Pojašnjenje Hrvatske narodne banke
“Na dan uvođenja eura počinje fizička zamjena novčanica i kovanog novca kuna za eure u Republici Hrvatskoj i to u bankama, poslovnicama Fine i Hrvatske pošte. Period dvojnog optjecaja trajat će dvije sedmice nakon dana uvođenja eura tokom kojega i kuna i euro imaju status zakonskog sredstva plaćanja. Nakon isteka te dvije sedmice, završava period dvojnog optjecaja i euro postaje jedino zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj. Slijedom navedenog, u Republici Hrvatskoj će se moći plaćati u kunama do završetka perioda dvojnog optjecaja, odnosno isteka dvije sedmice od dana uvođenja eura.
U periodu od godine dana nakon datuma uvođenja eura, kune će se moći zamijeniti u eure a uz primjenu fiksnog tečaja konverzije, u poslovnicama banaka, Fine i Hrvatske pošte, a nakon toga samo u Hrvatskoj narodnoj banci. Pri tome napominjemo da će se novčanice u HNB-u moći zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice kune do isteka 3 godine od datuma uvođenja eura. Do dana uvođenja eura zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj je kuna”, pojasnili su iz Hrvatske narodne banke za Raport.
“Mijenjanje kuna u neke druge valute u Bosni i Hercegovini ovisi isključivo o poslovnoj politici finansijskih institucija u vašojj zemlji”, kazali su nam.