“Inflacija će biti ključna tema do kraja i tokom sljedeće godine”, ocijenio je direktor kompanije Unilever Alan Jope.
Iz Unilevera, koji proizvodi hranu, higijenska sredstva i druge potrepštine, prošle sedmice su saopćili da su u trećem kvartalu ove godine cijene povisili za 4,1 posto te da su to učinili nakon poskupljenja proizvodnje.
Unilever nije jedini koji je povisio cijene. Među onim proizvođačima koji su to učinili jeste i Nestle, i to za 2,1 posto. Najavili su da će poskupljenja nastaviti do kraja ove i tokom sljedeće godine.
Problemi u globalnom lancu opskrbe i rastuća potražnja za proizvodima uzrokuju poskupljenje sirovina. Proizvodi su skuplji i zbog toga što su firme primorane da povise plate, kako bi zadržale radnike, zbog poskupljenja transporta i zbog poskupljenja energije. Time su trgovci u maloprodaji pod velikim pritiskom – da li poskupiti proizvode? Mnogi će to upravo uraditi.
Ekonomisti i političari ranije ove godine su uglavnom raspravljali o tome da li je inflacija prolazna sa jenjavanjem pandemije koronavirusa ili će trajati duže od toga. U američkoj Centralnoj banci (FED) su primijetili da je sve manje direktora kompanija koji misle da je riječ o tranzicijskom periodu.
Direktor banke JPMorgan Chase Jamie Dimon smatra da se prenaglašavaju problemi u globalnom lancu opskrbe te da će se on poboljšati u sljedećoj godini. S druge stranke, većina finansijskih stručnjaka očekuje da će poremećaji trajati do polovine sljedeće godine, pa čak i nakon toga, pokazalo je istraživanje koje je provela Škola ekonomije Univerziteta Duke.
Visokorangirani bankari Centralne banke Engleske (Bank of England) prognoziraju da će inflacija sljedeće godine u Velikoj Britaniji biti iznad pet posto.