U pokušaju da ojačaju svoje rezerve i smanje zavisnost od stranih tržišta, centralne banke širom svijeta sve češće se odlučuju na kupovinu zlata direktno iz domaćih rudnika.
Stručnjaci ističu da ovaj pristup ne samo da smanjuje troškove jer se zlato plaća u lokalnoj valuti, već i podržava lokalnu rudarsku industriju, dok istovremeno štedi devizne rezerve.
Ova praksa nije nova za zemlje poput Filipina i Ekvadora, ali se sada širi i na druge države s vlastitim rudnicima. Prema podacima Svjetskog vijeća za zlato (WGC), 19 od 36 centralnih banaka ispitanih u najnovijem istraživanju već kupuje zlato od lokalnih rudara, dok još četiri razmatraju takvu mogućnost. Prošle godine, ovu praksu je primjenjivalo 14 od 57 ispitanih banaka.
„Posebno u Africi i Latinskoj Americi, centralne banke sve više otkupljuju zlato od domaćih, malih rudara, čija je aktivnost znatno porasla zbog rasta cijene zlata,“ izjavio je Shaokai Fan iz WGC-a.
Među zemljama koje se aktivno oslanjaju na vlastitu proizvodnju zlata su Kolumbija, Tanzanija, Gana, Zambija, Mongolija i Filipini.
Tradicionalno, centralne banke nabavljaju zlato na globalnom tržištu, većinom preko Londona, kupujući tzv. LGD poluge koje zadovoljavaju stroge međunarodne standarde. No, porast cijena zlata i geopolitička nestabilnost podstakli su mnoge da se okrenu domaćim izvorima.
„Kupovina zlata od lokalnih rudnika smanjuje troškove bankarskih usluga, posrednika i transporta“, pojašnjava Adrian Ash, direktor istraživanja u kompaniji BullionVault.
Spot cijena zlata trenutno iznosi oko 3.328 dolara po unci, što je gotovo 27% više u odnosu na početak godine. Analitičari smatraju da je rast cijene dodatno učvrstio poziciju zlata kao sigurnog utočišta u vremenima globalnih napetosti.