Trgovci koji su u ponedjeljak napustili Njujoršku berzu iskusili su dan obilježen naglim oscilacijama na tržištu, izazvanim neizvjesnošću u vezi s trgovinskim ratom Donalda Trumpa i njegovim globalnim ekonomskim posljedicama. Volatilnost je potresla Wall Street, pri čemu je svaki nagli pomak bio potaknut novim vijestima o tarifama i trgovinskim pregovorima.
“Tržišta su bila u velikom padu rano izjutra, zatim se pojavila glasina da su tarife ukinute i dionice su naglo porasle, samo da bi se sve ponovo preokrenulo”, rekao je Steve Kos iz Option Circlea, osvrćući se na nestabilnost.
Lažna vijest o devedesetodnevnoj pauzi tarifa — osim za Kinu — izazvala je privremeni rast tržišta prije nego što je glasnogovornica Bijele kuće, Karoline Leavitt, odbacila izvještaj kao “lažnu vijest”, naglašavajući koliko su investitori nervozni.
“Tržišta žele rasti, ali čekaju razlog za to”, rekao je trgovac Jay, ističući ključnu ulogu Trumpovog trgovinskog rata s Kinom u oblikovanju investitorskog raspoloženja.
Kina kao ključni faktor ekonomske neizvjesnosti
Jay je istakao da administracija koristi tarife kao pregovaračko sredstvo.
“Oni kažu: ‘Ukinut ćemo tarife za vas, ali vi morate uvesti tarife Kini’”, rekao je. “Sve je usmjereno na usporavanje Kine.”
Bez obzira na špekulacije, trgovci se slažu da SAD ne teži ekonomskoj izolaciji.
“Niko to ne želi — samo žele pošteniji sistem”, dodao je Jay, priznajući ekonomski pritisak zbog duga od 37 triliona dolara.
Trumpova agresivna ekonomska strategija mogla bi trebati mjesece ili čak godine da pokaže rezultate.
“Može biti bolno, ali pitanje je koliko dugo naša ekonomija može izdržati prije nego što se pojave pozitivni učinci?”
Nestabilnost tržišta i zabrinutost investitora
Kretanja na tržištu u ponedjeljak odražavala su široku neizvjesnost. Dow Jones je pao za 349 bodova (manje od 1%), dok je S&P 500 izgubio dvanaest bodova (0,23%). Trgovci očekuju nastavak volatilnosti dok algoritmi za automatsko trgovanje reaguju na Trumpove izjave.
Analitičar Anthony, veteran Wall Streeta, primijetio je da mali investitori još nisu počeli masovno prodavati dionice, ali upozorio je da recesija dolazi.
“Američki građani će uskoro početi štedjeti i smanjivati potrošnju. Bez sumnje, ulazimo u recesiju.”
Uprkos izazovima, neki trgovci vide priliku u nestabilnosti tržišta.
“Možete zaraditi više na tržištu koje pada nego na onom koje raste”, primijetio je Anthony.
Privremena kriza ili dugoročni preokret?
Na kraju, trgovci su svjesni da Trumpova administracija nije trajna.
“Pokušat će sve progurati prije izbora za Senat i Predstavnički dom. To će mu se obiti o glavu, izazivanje recesije, a nijedan predsjednik koji izazove recesiju nije bio ponovo izabran”, predvidio je Anthony, navodi britanski Guardian.
BONUS VIDEO