Hadžifejzović: “Niko još nije objavio detalje tajno pripremane rezolucije BiH u UN-u o genocidu u Srebrenici. Iako joj se ne zna sadržaj – političari otkrivaju njen cilj.
Uglavnom, po političkim, a ne pravnim tumačenjima – ta rezolucija bi otvorila put pojedincima – a ne državi BiH – da oni, žrtve rata , direktno od Srbije traže odštetu.
Možda se nešto više sazna večeras kada – u maratonskom intervjuu od tri sata – predsjednik Srbije – tako je najavljeno – bude govorio i o ovoj rezoluciji.
Prije gotovo tačno tri godine, u Beogradu smo, u maratonskom intervjuu, Vučića pitali i za genocid – zašto ga ne prizna. Ratna odšteta – jedan je od odgovora koje i ne morate čuti direktno.
I tada Vučića i danas vas podsjećamo – Skupština Srbije je usvojila Deklaraciju o Srebrenici. Deklaraciju o osudi ‘zločina’ predložila je Demokratska stranka Borisa Tadića, a usvojena je sa 127 glasova za i 21 protiv. Srpska radikalna stranka tada nije glasala.
Politika je tada izbjegla termin genocid sa jednom političkom egzibicijom – da ne bi direktno koristili termin genocid, političari su deklaraciju formulisali kao poziv na presudu Međunarodnog suda pravde, a u toj presudi jasno piše – genocid.
BiH je dva puta izgubila tužbu protiv Srbije za genocid. Prvi put direktno – Sud je rekao da BiH nije iznijela dovoljno dokaza. Revizija nakon deset godina je propala zato što je planski, svjesno, namjerno dovedena u zeitnot. To je veleizdaja – i trebat će vremena i vremena nekim tvrdim glavama bošnjačkim da shvate da su ih Bošnjaci izdali… Već je dokazano, a historija će to potvrditi brzo, da smo u intervjuu sa Vučićem i otkrili i potvrdili kako je politika Bosnu i žrtve izdala.
Šta je onda ova nova, sadašnja rezolucija o Srebrenici u UN- u? Čija je? Ko su autori? Šta je cilj? Da li je rezolucija Trojkin politički pokušaj da se donekle kompenzira gubitak revizije? Da li je SDA učestvovala da bi ublažila izdaju?
Šta će se desiti ako rezolucija bude usvojena?
Bez obzira na snagu svih rezolucija – za ovu već znamo: ona će izazvati pravi politički rat, a u tom ratu će se saznati koliko je rezolucija pravno snažna – moćna toliko da na osnovu nje pojedinci mogu tražiti odštetu. Taj rat je već počeo.“