Novinar i publicista Dragan Bursać gostovao je u emisiji Bosanski Vjestnik, gdje je oštro kritikovao političku situaciju u Bosni i Hercegovini, s posebnim osvrtom na izjave i postupke lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića te stavove koji dolaze iz Hrvatske. Bursać je istakao da Čović često koristi religiju za političke ciljeve, što, prema njegovim riječima, može imati ozbiljne posljedice po građane, a posebno po Hrvate u Bosni i Hercegovini.
„Čović sebe vezuje za Boga i Božije odluke. To je prepotencija koja mu se može obiti o glavu! On se ponaša kao nesmjenjiv faktor, na štetu građana BiH,” rekao je Bursać, naglašavajući kako takav pristup dodatno polarizuje društvo i udaljava zemlju od ključnih reformi potrebnih za evropski put.
„Hrvatska nas ucjenjuje i prijeti troentitetskom BiH“
Bursać je izrazio zabrinutost zbog izjava predsjednika Hrvatskog sabora, Gordana Jandrokovića, koji je nedavno izjavio da se budućnost Bosne i Hercegovine veže za koncept konstitutivnih naroda, bez spominjanja građana. „To je zastrašujuće! U prijevodu, to znači: ‘Ako ne bude konstitutivnih naroda, neće vas ni biti!’ Da li to Hrvatska prijeti BiH? To su čiste ucjene!” upozorio je Bursać, dodajući da troentitetska Bosna i Hercegovina nema šanse da uđe u Evropsku uniju.
Naglasio je da se politički lideri Hrvatske koriste ovakvim retorikama kako bi nametnuli svoj politički model, ali da taj model nije u skladu s evropskim vrijednostima. „Kako misle da će nas poštovanje nacionalnog principa približiti EU? Evropska unija insistira na građanskom konceptu, a ne na podjelama,” dodao je.
Presuda „Kovačević” kao presedan
Govoreći o aktuelnim presudama Evropskog suda za ljudska prava, Bursać je naveo da bi moguće obaranje presude „Kovačević” moglo otvoriti opasne presedane. „Kovačević može biti pingvin, Eskim, šta god, ali ako je građanin BiH, ima pravo da zahtijeva svoja prava! Obaranje te presude značilo bi izdaju građanskog koncepta BiH i gurnulo nas još dalje od evropskih integracija,” rekao je.
„Dejton je bio nužan, ali ne i dovoljan za EU“
Bursać je naglasio da Dejtonski sporazum, iako presudan za zaustavljanje rata, više nije dovoljan okvir za evropsku budućnost Bosne i Hercegovine. „Sa Dejtonom ne možemo u EU. On je zaustavio rat, ali je sada kočnica. Bez promjena Ustava, nema napretka!” poručio je, upozoravajući da međunarodna zajednica sve manje ima strpljenja za političku stagnaciju u zemlji.
Geopolitički kontekst i ratni oblaci
Na kraju razgovora, Bursać je istakao globalne sigurnosne izazove i povezanost Bosne i Hercegovine s tim procesima. „Od 2014. godine mi smo u Trećem svjetskom ratu. Rat opasno prijeti da se proširi na Moldaviju i Baltik. Čak se i građanima Njemačke dijele upute za slučaj nuklearnog napada. Ovo što danas živimo opasno podsjeća na 1930-e godine,” zaključio je.